TLUSTÉ STŘEVO TAKÉ POTŘEBUJE NAŠI PÉČI
Prosinec má v sobě silný emocionální náboj. Od neustálého ustupování světla tmě, a s tím spojenými pocity strachu beznaděje, se najednou přehoupne přes kulminační bod a do života se nám začne vracet světlo a láska.
V tomto měsíci máme možnost si vychutnat celou emocionální škálu. V prosinci věnujme velkou pozornost tlustému střevu, protože je to to jeho slabý měsíc. Navíc vánoční svátky, které se vyznačují nadměrným pojídáním, a ještě k tomu ne těch nejzdravějších potravin, jsou pro něj doslova hrozbou. Už samotné uvědomění si tohoto faktu s sebou přinese více zodpovědnosti pro rozhodování co, kolik a kdy budeme jíst. Reflexní terapií můžeme tlustému střevu účinně pomáhat tak, že alespoň jednou denně promačkáme jeho reflexní plošku. Ta se odvíjí z pravého chodidla na levé, povděčně tomu, jak je umístěno v těle. Palec posuneme po každém zmáčknutí o několik milimetrů dál a znovu laskavě vlezle zmáčkneme. Pokud na této trase narazíme na významnou bolest, zastavíme se a pouze chvíli jemně hladíme. Spolu s touhle protáhlou reflexní ploškou tlustého střeva je dobé promačkávat i další reflexní plošky orgánů, které mohou být nápomocné. Jak plyne z čínského pentagramu, jsou to především slinivka a slezina, žaludek, srdce a tenké střevo. Někdy je třeba ještě posilnit i plíce, které se vzpamatovávají ze své listopadové slabosti.
Pro tlusté střevo jsou velmi důležité vlákniny, které jsou obsaženy hlavně v syrové zelenině. V zimě je to zejména kořenové zelenina, například mrkev, petržel, křen, celer… Máme takovou zásadu, že k jakémukoliv jídlu, si z ní vždycky připravíme salát. Přidáváme do něj různé oleje, bylinky a umeocet. Tím se také zmírní tlak na tělesné pH, protože většina dnešních jídel je kyselotvorných, čili směrem do pH mínus.
Z bylinek na tlusté střevo velmi dobře působí Kopretina řimbaba (Chrysanthemum parthenium) ve formě tinktury a k tomu ještě čaj z Mochny stříbrné (Potentilla argentea). Tato kombinace je dokonce účinnou při léčbě Crohnově nemoci. Tinktura se užívá v ředění D3 3 x denně maximálně 6 kapek a čaj (polévková lžíce zalitá 2 dcl vařící vody a 15 minut vylouhování) se užívá 14 dní a pak je třeba udělat 2 týdny pauzu. Celková doba užívání čaje je 30 dní.
Doslova léčivou potravinou na tlusté střevo je vše, co je připraveno z dýně hokaido. Většina lidí z ní při zpracování odstraňuje kůru. Ta však obsahuje nejvíce výživných látek a při dušení nebo na páře krásně změkne. Známe člověka, který byl po devíti operacích tlustého střeva už na umření a dýně hokaido mu zachránila život.
Nesmíme zapomínat také na práci s psychikou. Pro tlusté střevo je velmi nebezpečný strach z nestíhání, z nesplnění termínů a podobně. Jediné, čím se z toho strachu můžeme vymanit, je samozřejmě si ho přiznat, uvědomit a nechat vyvanout, ale důležité je si uvědomit, co se momentálně děje. V tomto okamžiku je vlastně všechno v naprostém pořádku a není důvod se strachovat. Co bude zítra, budu řešit zítra. Také velmi pomáhá opakovat si program: NA VŠECHNO DŮLEŽITÉ V MÉM ŽIVOTĚ MÁM DOSTATEK ČASU.
DOKTOR NORMAN WALKER (1886 –1985) – PRŮKOPNÍK PŘIROZENÉ ŽIVOTOSPRÁVY. Tisíce lidí se přesvědčilo o metodě Dr. Walkera vyléčit pomocí čerstvých zeleninových šťáv i „nevyléčitelné“ nemoci. Ve světě je známý jako „The Juiceman“ (juice = šťáva) . V roce 1910 založil dr. Walker v New Yorku NORWALK – laboratoř pro výzkum výživy k prodloužení aktivního života. Byl také velkým odborníkem na tlusté střevo byl. Mimo jiných dobrých rad, například o pití čerstvých ovocných a zeleninových šťáv, přípravě salátů a zdravém životním stylu, byl velkým zastáncem dodržování čistoty tlustého střeva. To, že měl pravdu, potvrdil i svým věkem, protože se dožil téměř 100 let (existují mýty o tom, že to bylo až 118). Doporučoval pravidelné klystýry, za což se mu dostalo spoustu kritiky. Jednou prohlásil: „Měl jsem v tomto směru hodně odpůrců, ale všichni pomřeli.“ Dnes máme možnost využít mnohem dokonalejší a pohodlnější způsob, jako je klystýr, a to hydrocolon. Známe spoustu lidí, kteří měli problémy s tlustým střevem nebo se souvisejícími orgány, například pokožkou, a hydrocolon jim velmi pomohl. Můžeme si to představit i tak, že jsme jako taková komplikovaná roura. A pokud je ona zanešená zevnitř, projeví se to i na povrchu a v celém těle.