Bufo Alvarius – žába halucinogen

Halucinogenní a psychedelické účinky žabího sekretu znamená také způsob utkání se sám se sebou.

Bufo Alvarius – žába halucinogen

Bufo Alvarius, nebo také ropucha coloradská, žije pod zemí sonorské pouště na pomezí USA a Mexika a na povrch vylézá pouze v noci, v období dešťů od května do července. Při získávání halucinogenní substance se pouze odchytí, látka se extrahuje z jejich žláz a poté je žába opět vrácena do volné přírody (jed se ve žlázách obnoví během následujících 4-6 týdnů). Chov ropuch v domácích teráriích se nedoporučuje – v zajetí se téměř nerozmnožují, jejich halucinogenní jed nemá očekávané účinky a takové jednání ani není v souladu s poselstvím žabí medicíny.

Žába Bufo Alvarius produkuje jako obrannou látku 5-MeO-DMT, halucinogenní tryptamin, který představuje rychlou cestu ke zkušenosti jednoty a absolutního ztotožnění s Univerzálním vědomím. Jed z ropuch užívali už Mayové a Aztékové, Indiáni ze Střední a Jižní Ameriky jej využívali v rámci náboženských rituálů. Léčebný účinek žabího extraktu byl znovu-objeven v 60. letech minulého století. Dr. Octavio Rettig patří nejen k největším současným propagátorům této medicíny, ale také ji naučil opět užívat původní kmen Seri ze sonorské pouště.

Žabí triptamin se inhaluje (kouří z dýmky), následný zážitek trvá (v lidském čase) přibližně 15 minut, dalších 30 minut pak trvá after-glow, kdy se zkušenost zpracovává. Zážitek je sice velmi krátký, o to více však intenzivní. Účastníci často hodnotí svůj prožitek jako jednu z nejsilnějších spirituálních zkušeností vůbec. Odehrává za smyslovým vjemy a dalo by se říci, že míří přímo ke stavu, který Tibetská kniha mrtvých nazývá Dharmakaya, primární čisté světlo. Lidská identita a individuální já jsou během sekund zcela demontovány a vědomí se ztotožní s Univerzálním vědomím za časem a prostorem. Tento stav je na tělesné úrovni vysoce léčivý, balancující a integrující. Na úrovni psychické je po návratu do konvenční reality složena „nová identita“ lépe a znovu, na povrch vyplouvá řada myšlenek, vhledů a témat, která dlouho čekala na zpracování. Další 2-3 týdny se obvykle popisují jako doba, kdy se život překvapivě mění a člověk je vystavován mnoha dynamickým procesům, nečekaným událostem a synchronicitám. Psychoaktivní substance 5-MeO-DMT nevyvolává závislost a není na žádném ze seznamů nařízení vlády č. 463/2013 Sb., o seznamech návykových látek, čili je užívání této substance v ČR zcela legální.

Film pod názvem „Bufo Alvarius – The Underground Secret“ (2017) natočila skupinka lidí, kteří se věnují šamanismu, mystice a psychedelii, s příslibem zamyšlení se nad cestami vedoucí k vlastnímu lidství, nebo dokonce božství. Snímek je také výpravou za ropuchou, jejíž látky prý dokáží navodit takové stavy. Dokument Bufo Alvarius je jedním z projektů spolku Asaya, kterému se Filip Záruba věnuje se svými přáteli a pod jehož jménem probíhají přednášky a workshopy zaměřené na transpersonální psychologii, šamanismus, jógu a mystiku. Celý projekt je poměrně ambiciózní, jedná se totiž o vůbec první celovečerní snímkem o této halucinogenní žábě na světě. Rezervovaný přístup k tomuto tématu je více než vhodný.

Text: Ivana Cesnek Marcinova

UNIKÁTNÍ ROZHOVOR  S OCTAVIEM RETTIGEM POUZE V ČASOPISE NOVÝ FÉNIX 3/2018.

Zde si můžete objednat předplatné časopisu za zvýhodněných podmínek nebo objednat časopis v elektronické verzi.

Čtěte exkluzivní a jedinečný rozhovor se znalcem používání látky „žabího jedu“, s lékařem a neošamanem Octavio Rettigem pouze v časopise Nový Fénix 03/2018. Víc ZDE.