BYLINY Z NADĚJE

Mgr. Jarmila Podhorná je průkopnicí nového léčebného směru – gemmoterapie. Jedná se o přírodní zpracování tinktur z výtažků pupenů z bylin, keřů a stromů, vše bez chemických a konzervačních přísad.

BYLINY Z NADĚJE

Rostlina v pupenech přechovává svůj genetický potenciál – shromažďuje v nich nejcennější látky, které tělo zotavují a současně vytváří i obranný mechanismus – prevenci proti nemocem. Kombinací tinktur vznikly „kúry“, sestavy složené z několika tinktur bylinných i z pupenů. Společně mohou komplexně působit na organismus a léčit i zlepšovat zdravotní stav.

Paní Podhorná, co předcházelo vaší bylinné praxi?
Odjakživa jsem měla snahu ostatním pomoci a během života jsem proto sledovala všechno, co se alternativní léčby týkalo. Zajímala jsem se především o léčbu bez vedlejších účinků, o akupunkturu, masáže… Do roku 1989 moc informací k mání nebylo. První knihy jsem si tedy obstarávala z Ruska.

Když jsem skončila profesní kariéru učitelky, začala jsem jezdit do Prahy na přednášky o léčitelství. Hledala jsem něco, co by lidem pomáhalo. A také jsem chtěla svoje zkušenosti nějakým způsobem předávat. Zaujala mě tam přednáška pana Janči. Řekl tehdy: „Kdyby někdo začal z našich bylin vyrábět tinktury, vyrobil by něco lepšího, než jsou všechny ty drahé z dovozu.” To mě natolik zaujalo, že jsem si doma přetvořila sklep na domácí laboratoř a začala jsem experimentovat.

A čím jste začala?
První bylinkou, kterou jsem zpracovala, byla třezalka. Má široké spektrum účinků, především na nervový systém, zklidnění, spánek… Pár potřebným lidem jsem tinktury nabídla a po dvou měsících jsem už měla pozitivní reference, že lidem třezalka zabírala. Velkým zlomem pro mě byla informace, že pomohla člověku, který léta trpěl na roztroušenou sklerózu. Věděla jsem, že jsem na dobré cestě. Tak se rozkřiklo, že jsem jako babka kořenářka. Lidé za mnou začali cíleně chodit, abych jim pomohla.

Všimla jsem si, že máte i speciální přípravek proti strašáku dnešní doby – proti borelióze.
Ano, díky borelióze nastal velký obrat v mé bylinkářské kariéře. Je to onemocnění, které se dnes řeší pouze antibiotiky, ale ve většině případů se nepřijde na to, že člověk boreliózu má, dokud se to laboratorně nevyšetří.
V okolí jsem měla člověka, který byl s boreliózou tři čtvrtě roku na neschopence. Rodina mu kupovala drahé prostředky, ale nic se nedělo. Řekla jsem si tehdy: „Na každou nemoc je bylinka, bude i na tuhle.” Sedla jsem si ke svým herbářům a hledala jsem stránku po stránce, řádek po řádku. Až jsem přišla ke zmínce o pupenu topolu. Zpracovala jsem jej a nabídla jako doplňkovou léčbu. Po šesti týdnech nastoupil tento člověk do práce. Bylo to až neuvěřitelné!

Tak jste se dostala ke gemmoterapii?
Ano. Protože mi to nedalo a stále jsem přemýšlela o možnosti řešení následků boreliózy na nervové soustavě a na ostatních orgánech. „Je v přírodě něco, co by pomohlo následky řešit? Jako regenerace i prevence na doléčení?” Hledala jsem něco neuchopitelného, nedokázala jsem to popsat, ale věděla jsem, že něco v přírodě existuje. Našla jsem kapitolku o gemmoterapii, výtažcích z pupenů a zárodečných částí, která měla v herbáři Janča-Zentrich jen pět stran. A byla jsem doma.

Jaké to je být průkopnicí v oboru?
Ne úplně lehké. Sice nemáte moc konkurenci, ale nikdo o tom také moc neví. Musela jsem si vytvořit podmínky od nuly, seznámit veřejnost s přípravky a take vyřešit distribuci po celé republice i na Slovensku.
Založila jsem zahradu pro pupeny, která je se dvěma hektary světovým unikátem. Máme vysázeno 45 druhů keřů. Například černého rybízu máme 960 keřů. Jsem ráda, že tento projekt spatřil světlo světa. Dalším naším plánem je vybudovat centrum pro regeneraci lidského organismu.

Zaujala mě věta, že české byliny mají v sobě velkou sílu. V čem myslíte, že to je? Je to dáno naší půdou?
Ano, lidé zde mají stejné vibrace jako byliny, které rostou ze země. Mají vibrace jako naše tělo, takže spolu perfektně ladíme. A ještě k pupenům: do klíčku semene pupenu dá rostlina to nejcennější, co v sobě má – stopové prvky, vitamíny, minerály… Pokud to správným způsobem zpracujeme, získáme prostředek na stimulaci centrální nervové soustavy (CNS), zvýšení imunity, omlazení organismu.

Celý rozhovor najdete v čísle 6/2018.