Co již naše babičky věděly o kobylím mléku

KOBYLÍ MLÉKO JE VHODNÉ NEJEN NA PŘÍMOU KONZUMACI PRO SVÉ NEPOPIRATELNÉ POZITIVNÍ ÚČINKY NA METABOLISMUS, IMUNITU A OPTIMÁLNÍ ZDRAVOTNÍ KONDICI, ALE POUŽÍVÁ SE I DO RŮZNÝCH KOSMETICKÝCH PŘÍPRAVKŮ PRO PÉČI A PODPORU ZDRAVÍM ZÁŘÍCÍ POKOŽKY.

Co již naše babičky věděly o kobylím mléku

O blahodárných účincích kobylího mléka psali již před třemi tisíci let staří Číňané. Nejvíce jej však proslavila královna Kleopatra, která si svou krásu udržovala tím, že každý den kobylí mléko pila a také se v něm koupala. Dokonce za tímto účelem chovala celé stádo chladnokrevných klisen.

Slavný ruský spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj napsalKobylí mléko povznáší ducha a regeneruje tělo“. V 19. století pak řadu léčivých účinků potvrdila i moderní věda. V roce 1858 otevřel Dr. Poštnikov první sanatorium s léčbou kobylím mlékem a na konci 19. století zavedl tuto léčbu na carském dvoře prof. Zoegc von Mannteufel. Od té doby se používá v Rusku kobylí mléko k léčbě kontinuálně.

Kobylí mléko je bifidní, málo tučné mléko, s vysokým obsahem vitamínů. Má mnoho nenasycených mastných kyselin (linolové, linolenové a arachidonové). Biologická hodnota je podmíněna esenciálními aminokyselinami a polypeptidy. Kobylí mléko obsahuje stejně imunoglobulinů a mléčného cukru jako mléko mateřské, 2x více mléčného cukru a pouze polovinu množství tuku, jaké obsahuje mléko kravské.  Neméně významný je obsah glykoproteinů, bílkovin, které posilují obranné tělesné složky a podporují imunitní systém. Zabraňují předčasnému stárnutí, protože příznivě ovlivňují obranyschopnost buněk. Nezastupitelnou funkci mají také proteiny, jichž kobylí mléko obsahuje celou řadu, od  albuminů přesglobuliny a imunoglobuliny až po  glykoproteiny, lysozym a aglutininy.

Kobylí mléko je velmi vzácná, drahá a na technologické zpracování náročná surovina. Klíčem k efektivnímu využití kobylího mléka pro kosmetické účely je správná kombinace všech ingrediencí.

Skvělých účinků na lidský organismus si všimli chovatelé po celé Evropě. Například v Belgii se již dlouhá léta prudokcí výrobků z kobylího mléka zabývá firma Lamont Products NV, což je malá rodinná belgická manufaktura vyrábějící kromě kosmetických produktů z kobylího mléka i přírodní čisticí prostředky převážně pro lokální trh (BE, FR, NL). Lamont Products je známá především jako jediná evropská společnost dlouhodobě vyrábějící kosmetiku s přídavkem kobylího mléka.

Za léta existence firmy si ji našlo množství náročných odběratelů této unikátní kosmetiky, zejména pak na kvalitě si zakládající Francouzi. Ti odebírají převážnou většinu produkce tohoto alternativního belgického výrobce. Francouzi totiž dokáží ocenit, že Lamont Products věnují hledání správného poměru jednotlivých složek dostatek času i prostředků, díky čemuž se povedlo najít ideální kombinace pro všechny jejich unikátní produkty.

Dodavatelem kobylího mléka je rodinná farma De Beck, která od roku 1997 chová koně a kobyly explicitně za účelem získávání mléka. „Blaho našich koní je pro nás velmi důležité. Kůň je sám o sobě společenské a ušlechtilé zvíře, a tak k nim i v naší firmě přistupujeme. Všem koním zajišťujeme vyváženou stravu v podobě čerstvé trávy, sena a krmných směsí. Stravu navíc přizpůsobujeme aktuální sezóně a jejich momentálním potřebám. V létě a za dobrého počasí jsou naše koně ve výběhu na louce, při nepříznivém či chladném počasí mají naopak k dispozici přístřeší v zakrytých stájích.“

Denní a noční krém pro všechny typy pleti, balzám na svaly a klouby a jiné výrobky Lamont Products si již od září můžete objednat na našem e-shopu na www.novyfenix.cz nebo na www.humania.cz.