DÉJA RÊVE ANEB MOHOU SNY PŘEDPOVĚDĚT BUDOUCNOST?

DÉJA VU JE NEODBYTNÝ POCIT, ŽE SE SITUACE V NAŠEM ŽIVOTĚ OPAKUJE – VŮNĚ, POCIT NEBO MÍSTNOST, KAM VSTUPUJEME POPRVÉ, A PŘESTO ZDÁNLIVĚ TUŠÍME, CO JE ULOŽENO VE SKŘÍNÍCH. NĚKDY SE DOKONCE DOMNÍVÁME, ŽE PŘEDEM VÍME, CO DRUHÝ ČLOVĚK ODPOVÍ. DÉJA RÊVE JE JEŠTĚ ZAJÍMAVĚJŠÍ. O NĚČEM SNÍTE A ONO SE TO PAK V REÁLU OPRAVDU STANE.

DÉJA RÊVE ANEB MOHOU SNY PŘEDPOVĚDĚT BUDOUCNOST?

PŘÍKLADY DÉJA RÊVE
Možný výkřik: Britský malíř David Mandell, přezdívaný „novodobý Nostradamus“, snil třikrát o tom, že do Dvojčat v New Yorku narazí letadla. V roce 1996 nakreslil na téma svého snu obraz a nechal se vyfotit u přepážky své banky, kde bylo vyobrazeno datum i čas. Kromě útoku na WTC údajně předpověděl také útok sarinem v tokijském metru, havárii francouzského Concordu a další katastrofy. Kanadský výzkumník Ian Wilson, který se zabývá výkladem snů, v článku na svém webu youared-reaming.org uvádí, že podobných zkušeností bylo v minulosti zaznamenáno mnoho. Například prezidentovi Abrahamu Lincolnovi se už týdny před atentátem zdálo o vlastní smrti. Spisovatel Mark Twain měl sen o smrti svého bratra Henryho několik týdnů předtím, než Henry zemřel při nehodě lodi…

RÁDI BYSTE ČETLI VÍCE PODOBNÝCH ČLÁNKŮ? TIŠTĚNÁ ČÍSLA MŮŽETE OBJEDNAT ZDE:

Výtisky Nového Fénixu

POHLED SKEPTIKA
Profesor Richard Wiseman z univerzity v Hertfordshiru vysvětluje v britském plátku Guardian tento zajímavý jev poměrně triviálně. Zdůrazňuje, že sníme mnohem víc, než si myslíme, a tvoříme tak v mysli spoustu obrazů, z nichž většinu zapomeneme. Některé z nich nám pak připomene reálná událost, která se stane, a my předpokládáme, že jsme jako zázrakem předpověděli budoucnost. Ve skutečnosti je to však jen pravidlo pravděpodobnos- ti v praxi. „Sny, které předpovídají atentáty, nehody a zemětřesení, mohou být ovlivněny osobními obavami,“ tvrdí Wiseman. „A pokud neexistuje žádný záznam o snu, který se konal před událostí, snílek ho může nechtěně překroutit tak, aby nešťastné události odpovídal.“ I případy, kdy byl sen zaznamenán před událostí, mohou být podle britského psychologa pouhou náhodou.

PROŽILI JSTE NĚKDY DÉJA RÊVE? JDE O ČISTOU NÁHODU, NEBO ZÁHADNOU SKUTEČNOST? ČTĚTE VÍCE V LETNÍM DVOJČÍSLE NOVÉHO FÉNIXE!

Text: Milada Kadeřábková