Detoxikace – vděčné jarní téma

Nikdo z nás nepochybuje, že právě jaro je ta nejvhodnější doba pro fyzickou očistu těla. V době informační exploze se na nás ze všech stran hrnou „zaručené“ recepty, metody a rady, že jsme kolikrát zmateni a nevíme, co si vybrat.

Detoxikace – vděčné jarní téma

Přitom vždy platí, že nejlepší je pro nás ta metoda či technika, která nám příznivě rezonuje, to, co se nám nelíbí nebo nám nahání husí kůži, bychom stejně nevydrželi dlouho, i kdybychom se do toho zpočátku nutili. Proto si zrovna u jarní detoxikace nemusíme dělat násilí, stačí si vybrat očistu dle své chuti a nálady.

Samozřejmě to vyžaduje určitou odpovědnost a přiznání si, že jsme si za tu dlouhou zimu poněkud „zaneřádili“ organismus a také správný záměr chtít si v těle uklidit. Bohužel se to netýká jen „bordelářů“ – ti samozřejmě musí trochu přitlačit, ale jarní úklid organismu se doporučuje jako jarní úklid domácnosti všem, i tam, kde se průběžně uklízí. Nakonec naši předci měli pro tento úklid přímo vyhrazené období od popeleční středy do velikonoc.

Křesťané tak navázali na předchozí tradice a popravdě to byla z nouze ctnost: ve spíži byly zbytky zimních zásob a do nové úrody bylo ještě daleko. S radostným očekáváním byly vítány první plevele a bylinky, které zpestřily celkem chudý jídelníček. To my v době nadstandardně zásobovaných supermarketů máme docela jiné podmínky a široký výběr.

 

Přemíra toxinů = překyselený organismus

Jarní detoxikace se zaměřuje na játra a žlučník, orgány, které reprezentují prvek dřeva, vládnoucí jaru podle čínské medicíny. Stav jater, vysoce výkonné chemické továrny v těle, vypovídá, jak moc je člověk otrávený, ať už hmotou nebo psychikou.

Jedy v těle představují různé kyseliny, které v důsledku zátěže a špatně fungujícího metabolismu neopouštějí tělo, ale naopak v něm vyhledávají slabá místa, která napadají a způsobují v nich nejrůznější problémy. Odtud tedy termín „překyselený organismus“. V této souvislosti je třeba si připomenout, že tkáně s kyselým pH jsou ideální živnou půdou pro výskyt a množení virů, bakterií a parazitů a máme vysvětlení opakujících se zánětů a infekčních onemocnění.

 

Konkrétní rady:

Reflexní terapie: Protože na našich nohách máme zobrazen celý organismus, můžeme působením na reflexní plošky orgánů zlepšit jejich činnost. Reflexní plošku

jater můžeme stimulovat intenzivnějším mačkáním, zatímco žlučník nejčastěji potřebuje spíše vypustit a snížit napětí. Proto reflexní plošku žlučníku budeme spíše tlumivě hladit do odeznění bolesti. Totéž platí u přetížených jater.

Úklid bytu

Řada psychoterapeutických metod ukazuje i na úzkou vazbu mezi tělem a prostředím, kterým se člověk obklopuje. Mnohdy prvním impulzem k detoxikaci těla bývá právě jarní úklid domácnosti.

Psychosomatické souvislosti

Hlavní emoce tohoto období je hněv. Úklid můžeme proto provést i na psychické úrovni, když vypustíme a odpustíme nejlépe všechny vzteky, hněvy, křivdy.

Tipy na odkyselení organismu: teplá voda s citronem, jablečný ocet, javorový sirup svařený se sodou, skořice s medem, červená řepa, desetidenní očistná kúra s citrónem, omezení konzumace rafinovaného cukru.

Půsty a odlehčení stravy: Ideální je dlouhodobější půst od Masopustu do Velikonoc bez masa, vajec, mléčných výrobků a cukru, ale můžete si zvolit i půsty kratší, zato intenzivnější, třeba jen se šťávami apod. Osvědčené po celý rok jsou půsty „plného“ a „prázdného“ Měsíce – pouze pitný režim v den novu a úplňku. Zajímavou variantou pro regeneraci jater jsou rýžová, kroupová či jablečná dieta.

Léčivé byliny: Na regeneraci jater působí blahodárně odolný bodlák, ostropestřec mariánský, ve všech svých podobách, od semínek po tinkturu. Celkový metabolismus se zaměřením na funkci žlučníku a slinivky výrazně zlepšuje vlaštovičník větší, nejlépe v ředění D3. Ve směsích najdete celou řadu jaterních a detoxikačních elixírů i čajů.

Jaterní detoxikace s olivovým olejem: Existuje víc variant, od dlouhodobějšího ranního požužlávání oleje v ústech až po nárazovou intenzivní kúru s olejem a citrónovou šťávou (doporučuji praktikovat přes víkend v blízkosti toalety).

Čerstvá zelenina a natě: Než vyrostou první pampelišky, kupujte si rukolu, čekanku a jiné hořké saláty, přivítejte i první jarní cibulku a nezapomeňte si každé jídlo posypat hrstí pokrájených zelených natí. Také jarní kopřivy můžete zpracovat nejrůznějšími způsoby. Zeleninové polévky jsou rovněž v kurzu, jako nakonec po celý rok.

Pitný režim: Doporučuje se omezit konzumaci kávy a alkoholu. Samozřejmě i mléka, které navíc do pitného režimu ani nepatří a organismus zahleňuje. Ideální množství tekutin spočítáte podle vzorce 35 ml na 1kg živé váhy.

Pohyb a vzduch: Po letošní smogové zimě je samozřejmě vhodné i zvýšit pohybové aktivity na zdravém vzduchu, mnohdy stačí i pravidelné procházky.

 

Cílem nebylo vyčerpat všechny možnosti, ale inspirovat. Správně zvolená detoxikace je nejlepší prevencí všech možných zdravotních komplikací, v případě nemoci významně přispívá k léčbě a samozřejmě nás celkově harmonizuje.

 

Článek zpracovala:

Ing. Hana Fedora Smejtková

terapeutka těla a duše

www.hafes.cz