Detoxikace – vděčné jarní téma

Nikdo z nás nepochybuje, že právě jaro je tou nejvhodnější dobou pro fyzickou očistu těla.

Detoxikace – vděčné jarní téma

V době informační exploze se na nás ze všech stran hrnou „zaručené“ recepty, metody a rady, že jsme kolikrát zmateni a nevíme, co si vybrat. Přitom vždy platí, že nejlepší je pro nás ta metoda či technika, která nám příznivě rezonuje. To, co se nám nelíbí nebo nám nahání husí kůži, bychom stejně nevydrželi dlouho, i kdybychom se do toho zpočátku nutili. Proto si zrovna u jarní detoxikace nemusíme dělat násilí, stačí si vybrat očistu dle své chuti a nálady. Samozřejmě to vyžaduje určitou odpovědnost a přiznání si, že jsme si za tu dlouhou zimu poněkud „zaneřádili“ organismus, a také správný záměr chtít si v těle uklidit. Bohužel se to netýká jen „bordelářů“ – ti samozřejmě musí trochu přitlačit, ale jarní úklid organismu se doporučuje jako jarní úklid domácnosti všem, i tam, kde se průběžně uklízí. Nakonec naši předci měli pro tento úklid přímo vyhrazené období od Popeleční středy do Velikonoc. Křesťané tak navázali na předchozí tradice a popravdě to byla z nouze ctnost: ve spíži byly zbytky zimních zásob a do nové úrody bylo ještě daleko. S radostným očekáváním byly vítány první plevele a bylinky, které zpestřily celkem chudý jídelníček. To my v době nadstandardně zásobovaných supermarketů máme docela jiné podmínky a široký výběr.

Přemíra toxinů = překyselený organismus

Jarní detoxikace se zaměřuje na játra a žlučník, orgány, které reprezentují prvek dřeva, vládnoucího jaru podle čínské medicíny. Stav jater, vysoce výkonné chemické továrny v těle, vypovídá, jak moc je člověk otrávený, ať už hmotou nebo psychikou. Jedy v těle představují různé kyseliny, které v důsledku zátěže a špatně fungujícího metabolismu neopouštějí tělo, ale naopak v něm vyhledávají slabá místa, která napadají a způsobují v nich nejrůznější problémy. Odtud tedy termín „překyselený organismus“. V této souvislosti je třeba si připomenout, že tkáně s kyselým pH jsou ideální živnou půdou pro výskyt a množení virů, bakterií a parazitů a máme vysvětlení opakujících se zánětů a infekčních onemocnění.

Konkrétní rady:

Reflexní terapie: Protože na našich nohách máme zobrazen celý organismus, můžeme působením na reflexní plošky orgánů zlepšit jejich činnost. Reflexní plošku jater můžeme stimulovat intenzivnějším mačkáním, zatímco žlučník nejčastěji potřebuje spíše vypustit a snížit napětí. Proto reflexní plošku žlučníku budeme spíše tlumivě hladit do odeznění bolesti. Totéž platí u přetížených jater.

Úklid bytu: Řada psychoterapeutických metod ukazuje i na úzkou vazbu mezi tělem a prostředím, kterým se člověk obklopuje. Mnohdy prvním impulzem k detoxikaci těla bývá právě jarní úklid domácnosti.

Psychosomatické souvislosti: Hlavní emocí tohoto období je hněv. Úklid můžeme proto provést i na psychické úrovni, když vypustíme a odpustíme nejlépe všechny vzteky, hněvy, křivdy.

Tipy na odkyselení organismu: Teplá voda s citronem, jablečný ocet, javorový sirup svařený se sodou, skořice s medem, červená řepa, desetidenní očistná kúra s citrónem, omezení konzumace rafinovaného cukru.

Půsty a odlehčení stravy: Ideální je dlouhodobější půst od masopustu do Ve-likonoc bez masa, vajec, mléčných výrobků a cukru, ale můžete si zvolit i půsty kratší, zato intenzivnější, třeba jen se šťávami a podobně. Osvědčené po celý rok jsou půsty „plného“ a „prázdného“ Měsíce – pouze pitný režim v den novu a úplňku. Zajímavou variantou pro regeneraci jater jsou rýžová, kroupová či jablečná dieta.

Léčivé byliny: Na regeneraci jater působí blahodárně odolný bodlák, ostropestřec mariánský, ve všech svých podobách, od semínek po tinkturu. Celkový metabolismus se zaměřením na funkci žlučníku a slinivky výrazně zlepšuje vlaštovičník větší, nejlépe v ředění D3. Ve směsích najdete celou řadu jaterních a detoxikačních elixírů i čajů.

Jaterní detoxikace s olivovým olejem: Existuje víc variant, od dlouhodobějšího ranního požužlávání oleje v ústech až po nárazovou intenzivní kúru s olejem a citrónovou šťávou (doporučuji praktikovat přes víkend v blízkosti toalety).

Čerstvá zelenina a natě: Než vyrostou první pampelišky, kupujte si rukolu, čekanku a jiné hořké saláty, přivítejte i první jarní cibulku a nezapomeňte si každé jídlo posypat hrstí pokrájených zelených natí. Také jarní kopřivy můžete zpracovat nejrůznějšími způsoby. Zeleninové polévky jsou rovněž v kurzu, jako nakonec po celý rok.

Pitný režim: Doporučuje se omezit konzumaci kávy a alkoholu. Samozřejmě i mléka, které navíc do pitného režimu ani nepatří a organismus zahleňuje. Ideální množství tekutin spočítáte podle vzorce 35 ml na 1 kg živé váhy.

Pohyb a vzduch: Po letošní zimě je samozřejmě vhodné i zvýšit pohybové aktivity na zdravém vzduchu, mnohdy stačí i pravidelné procházky.

Cílem nebylo vyčerpat všechny možnosti, ale inspirovat. Správně zvolená detoxikace je nejlepší prevencí všech možných zdravotních komplikací, v případě nemoci významně přispívá k léčbě a samozřejmě nás celkově harmonizuje.

 

Text: Ing. Hana Fedora Smejtková, terapeutka těla a duše, www.hafes.cz, foto: Tirza Van Dijk, unsplash.com