Ideální dny kdy přestat kouřit

Podle některých pramenů by více než sedmdesát procent ku řáků rád o přestalo kouřit. Není to jednodu ché a jen malému procentu ku řáků se to podaří.

Ideální dny kdy přestat kouřit

Je spousta návodů jak přestat, ale dosud žádný nevyužívá následu jící hypotézu „SÍLA ZÁVISLOST I NA CIGARETÁCH MÁ SINUSOVÝ PRŮBĚH “.

Z této hypotézy vyplývá, že v průběhu asi 28 až 30 dnů jsou dva dny, kdy je nejvýhodnější ze dne na den přestat kouřit. Asi každý kuřák mi potvrdí, že chuť na cigaretu není vždy stejná. Jsou dny, kdy jste nemocní,
máte teplotu, cítíte se mizerně, ale přesto si zapálíte, nakonec típnete vajgla velikosti poloviny cigarety, a za chvíli si zapálíte další. Jindy v době oběda zjistíte, že jste si ještě nezapálili, a nijak vám to nevadí.

Za velkou chybu považuji dávat si předsevzetí, že přestanete kouřit, a zejména na Nový rok a ještě k tomu veřejně. Nejspíš si pošramotíte sebevědomí a budete mít pocit, že nemáte tak pevnou vůli, abyste s kouřením sekli. Ještě horší je zkusit přestat kouřit na dovolené tak, že si na dovolenou nevezmete (zatím) v Česku relativně levné cigarety. Jeden můj známý vydržel první dva dny. Třetí den večer na terase s výhledem na moře si ke kávě vzal cigaretu od kolegy.

Další den si od kolegy zapálil i po obědě. Večer to už nebyla jenom jedna a o dva dny později už považoval za neúnosné kouřit cizí cigarety. Šel do tamní trafiky a cestou zpět pomalu brečel, když si uvědomil, že v přepočtu na koruny zaplatil dvěstěpadesát korun za krabičku cigaret.

Pokud se takovými pokusy přestat kouřit netrefíte do těch správných dnů, je pravděpodobnost, že opravdu přestanete, hodně menší, než když se trefíte. Důležité je pořád to zkoušet a nenechat se odradit. Je třeba si uvědomit, že pevná vůle nemusí být to hlavní, aby kuřák zanechal kouření. Silný motiv a podle mne vhodný den k tomu, abychom přestali kouřit, může být rozhodující. Pokud si budete každý den poctivě poznamenávat
počet vykouřených cigaret, uvidíte po čase, že tento počet vykouřených cigaret kolísá. Z průběhu můžete odhadnout ten správný den na to, abyste se zbavili zlozvyku. Vhodný den k tomu, abyste přestali kouřit, je možné taky najít opakovanými pokusy. Každá metoda, která vede ke skončení závislostí na cigaretách, od půlení nebo vynechávání cigaret až po náplasti a tablety, je dobrá, a snaha přestat kouřit je chvályhodná.

Celý článek si můžete přečíst v červnovém vydání časopisu Nový Fénix

AUTOR: Vavřinec Karst