KORONAVIRUS. HŘÍČKA PŘÍRODY NEBO DŮMYSLNÝ VYNÁLEZ?

Koronavirus. Slovo, které slyšíme poslední dobou častěji než cokoliv jiného. Kde se virus, který ochromil celý svět vlastně vzal? Jak si udržet v době koronavirové zdraví fyzické i duševní? A může lidstvo díky nebezpečného viru najít cestu zpět k sobě samotným?

KORONAVIRUS. HŘÍČKA PŘÍRODY NEBO DŮMYSLNÝ VYNÁLEZ?

(text: redakce s využitím zdrojů: Osel.cz, Forum24.cz, Universitas.cz, Idnes.cz, Protiproud.cz, Parlamentnilisty.cz a andreahomolova.cz, foto: pixabay.com)

 

Už od samotného počátku, kdy se v čínském Wu-chanu objevil nový koronavirus, kterého bude historie znát jako SARS-CoV-2, se intenzivně diskutuje o jeho původu. Jako v jiných podobných případech, ani tenhle virus „nevisí ve vzduchoprázdnu“. Jak píše biolog Staniskorlav Mihulka, COVID – 19 není jediný koronavirus. Těch jsou stovky nebo spíše tisíce. Tenhle přítelíček je podle Mihulky ve skutečnosti sedmým koronavirem v pořadí, který infikuje lidi. SARS-CoV, MERS-CoV a SARS-CoV-2 jsou ženci, kteří dovedou vyvolat závažné onemocnění a ohrožují nás svou smrtností. Naproti tomu koronaviry HKU1, NL63, OC43 a 229E způsobují méně nebezpečné až neškodné infekce dýchacích cest a některé jste klidně mohli dostat i u nás. Jsou zodpovědné za asi 10-15 procent nachlazení a rýmy po celém světě, především v zimě. Všechny tyto viry jsou navzájem příbuzné a mají velmi podobné sekvence RNA. „To jasně ukazuje, že ani jeden z nich nepřiletěl z vesmíru. To jen Matka Příroda je zkušený zabiják,“ píše Mihulka.

Naproti jeho tvrzení stojí názor jiných, kteří nepochybují o tom, že virus má původ v americké (nebo čínské) vojenské laboratoři.

Dnes již ostatně víme, že některé demokratické vlády prováděly tajné experimenty na vlastních občanech a některé nebezpečné nemoci se v minulosti skutečně rozšířily uměle. Například za velmi pravděpodobné považují odborníci, že pandemický chřipkový virus z roku 1977, unikl z nějaké laboratoře v Číně či v SSSR. Způsobil poměrně mírnou pandemii, která si naštěstí nevyžádala mnoho životů. V roce 1979 zase téměř jistě unikl ze sovětské tajné laboratoře ve Sverdlovsku antrax.

Podle některých je tedy nový virus dílem spiknutí farmaceutické lobby za účelem šíření očkování, nebo nástrojem amerického politického boje, nebo novou biologickou zbraní. „Všechno je jinak. Koronavirus je uměle vyrobený. Dvě centra řízení se právě střetla,“ píše například na webu Protiproud.cz Petr Hájek s tím, že koronavirus je součástí amerického vnitropolitického zápasu, v němž údajný „americký globalistický Deep State“, řízený Rockefellery, brojí proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. „Je prakticky jisté, že koronavirus, s nímž se hraje toto zatím poslední ,pandemické představení‘, je umělého původu – právě tak jako jeho předchůdci SARS, MERS, Ebola a další. A je rovněž vysoce pravděpodobné, že při jeho ,otestování v terénu‘ něco selhalo. A je pro tuto chvíli úplně jedno, jestli byl virus vyvinut v čínském Wu-Chanu (a chybou či sabotáží se dostal ven), nebo v Kanadě či Spojených státech, jak rovněž svědčí řada (těžko ověřitelných) indicií, a do Číny byl importován,“ tvrdí Hájek.
Podle jiných nebezpečný koronavirus zavlekli do Číny Američané, aby se zbavili obřích dluhů, které vůči světové velmoci mají. Někteří lidé uvažují ještě dalším směrem: „Možná, že v kauze COVID – 19 šlo jen o skrytými mocenskými elitami vítaný katalyzátor startující ekonomickou mega-krizi, která znovu — ostatně jako v posledních desetiletích vždy — ožebračí výhradně střední třídu,“ píše Michal Brand na portálu Zvědavec.org „Je pravdou, že jedním z faktorů ve hře může být vyšší nebezpečnost viru pro asijskou populaci,“ dodává.

Nad teoriemi, že koronavirus by teoreticky mohl být vyrobený uměle, uvažují i někteří odborníci. Například lékařka Soňa Peková říká, že virus mohl vzniknout laboratorní cestou a omylem uniknout. Podle Pekové tomu odpovídají některé jeho genové charakteristiky. Podle serveru forum24 se Peková ale nedomnívá, že by šlo o úmysl, který by navozoval možnost vytvoření cílené biologické zbraně. Spíše jde podle ní o náhodný únik, k němuž došlo nešťastnou náhodou.
Podle biologa Mihulky existují pro vznik viru SARS-CoV-2 tři možné scénáře, které zkoumali přední světoví badatelé. První možností je, že virus je výsledek přírodního výběru ve zvířecím hostiteli, k němuž došlo před přeskokem na lidi. Tomu by odpovídal vztah části nejranějších případů k neblaze proslulému trhu se zvířaty ve Wu-chanu.
„Druhou možností je, že došlo k přírodnímu výběru v lidech poté, co SARS-CoV-2 přeskočil ze zvířete. Je docela lhostejné, jestli to bylo od netopýra anebo nějakého jiného druhu. V takovém případě by přeskakoval virus, který by se od toho dnešního ještě v důležitých detailech lišil. Do finální podoby ho mohl vybrousit přírodní výběr při postupném infikování mezi lidmi,“ píše Mihulka.
Třetí možností je situace, že koronavirus vznikl nešťastnou náhodou při práci s laboratorními kulturami virů, a pak z laboratoře nějakým způsobem unikl.

Ať je původ COVID – 19 jaký chce, realitou je, že nemoc může mít smrtelný průběh a ve většině lidí budí strach. Podle lékařky a docentky centra RECETOX na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity Julie Dobrovolné je strach z koronaviru podobný stresu při válečném stavu. Jak říká v rozhovoru pro portál Universitas.cz, nejlepší reakcí na stres z viru je rutina.
„Tohle ví armáda a jiné ozbrojené složky, znají to astronauti, je to vyzkoušené a funguje to. Když jsou lidé ve stresu, potřebují se držet konkrétní rutiny. Hlavně pokud jste doma s rodinou a s dětmi, radím: naplánujte si, co budete přesně dělat. Stanovte si rozvrh hodin, udělejte harmonogram. Vstává se přesně v tolik a v tolik hodin. Následuje snídaně, hygiena, řízená aktivita. Společně připravíme oběd. Ten sníme, pak následuje odpočinek, odpolední aktivita. Večerní hygiena, večerka. I já jsem doma se dvěma dětmi, dceři je dvanáct, synovi čtyři roky, pracuji na dálku. Včera jsme si řekli znovu, co je to koronavirus, a společně si zvolili aktivity, které budeme dělat,“ vysvětluje lékařka.

Koronavirus je celosvětovou hrozbou, která nás momentálně drží v šachu. Možná je ale i alternativou k našemu hektickému a stresovému životu.

….. pokračování příště.

***

Objednejte si časopis NOVÝ FÉNIX na tel: 777 333 370, e-mail: novyfenix@send.cz
zvýhodněné roční předplatné 399 Kč (501 Kč), půlroční 199 Kč
pro Slovensko na telefonním čísle + 421 267 201 931-33, e-mail: predplatne@press.sk
Info a jednotlivá archivní čísla: info@novyfenix.cz, tel: 773 337 230