MAGIE BYLIN – POSVÁTNÉ KONOPÍ (CANNABIS)

Rituální bylina stojí na pomezí mezi rostlinou uctívanou a tabuizovanou, či dokonce zakázanou. Příroda však dala člověku dary v podobě léčivých bylin z určitého důvodu – aby se s jejich pomocí mohl uzdravovat na úrovni těla i duše.

MAGIE BYLIN – POSVÁTNÉ KONOPÍ (CANNABIS)

Text: Mgr. Jana Uhlířová, foto: pixabay.com

 

Tyto dary působí bez vedlejších účinků a jsou často účinnější než některé chemicky vyrobené léky. Příroda je nejlepší lékárnou nabízející řešení na každý neduh.

Konopí doprovází lidstvo již dvanáct tisíc let. Podle indické tradice ho bohové věnovali lidstvu proto, aby mohl poznat rozkoš, odvahu a zvýšit sexuální touhy. Ze střední Asie se rozšířilo do teplých a mírných klimatických pásem celého světa.

Konopí patří do čeledi konopovitých a jako všelék (dříve nazvaný panacea) se používala pro silné léčebné i spirituální účely již v době předmoderní. Proto se o něm zmiňuje bible i staroindické védy a je tak jednou z vůbec nejstarších kulturních plodin.

  • Buddha prý při svém překonání šesti stupňů askeze jedl pouhé jedno konopné semínko denně
  • Kristus se údajně pomocí konopné masti léčil
  • Staří Řekové vyráběli oblečení z konopných vláken
  • Keltové zase vkládali konopná semena do hrobů zemřelých

Konopí je s velkou pravděpodobností nejstarší léčivou rostlinou i mezi ruskými lidovými léky. Psychoaktivní látky obsahuje pouze konopí tzv. indické neboli marihuana.

 

Ceý článek čtěte v Novém Fénixu 10/2019.