MANDALA ODRÁŽÍ DUCHOVNÍ PRINCIPY OD NEPAMĚTI

S Ivanou, autorkou působivých mandal, jsme se setkaly v jejím bytě. Tajemné obrazce mandal jsou zde všudypřítomné. Skutečnosti, že specificky vytvářené mandaly svými bibracemi mohou pomoci s překonáváním psychických a fyzických obtíží a s harmonizací čaker, působivě vyzývaly k pochopení.

MANDALA ODRÁŽÍ DUCHOVNÍ PRINCIPY OD NEPAMĚTI

„Mandala je určitá forma přesahující historii lidstva i bytí jako takového, může představovat strukturu lidského nitra, ale i existence nebo vesmíru.“

Dříve jste působila jako malířka a výtvarnice. Co vás vlastně přivedlo k tvorbě mandal?

Narodila jsem se do výtvarnické rodiny. Můj otec byl akademický sochař a matka je akademická malířka. I babička a dědeček ve volných chvílích malovali. A tak bylo jisté, že budu pokračovat v tradici rodiny, abych jejich umění ještě zvedla o stupínek výše. Malovala jsem od dětství. Naučila jsem se mnoho výtvarných technik. Byla jsem vedena k tvořivosti a umění si sama ve všem poradit. Vyučila jsem se pasířkou a na čas jsem pracovala v medailérské dílně Ústředí uměleckých řemesel. Pak přišly mé tři děti, a když povyrostly, vedla jsem výtvarné kroužky a nevědomky se navracela ke svému úkolu a vášni – malování. Hledala jsem cestu jak propojit své poslání se schopnostmi a výtvarným nadáním, a tak jsem absolvovala mnoho kurzů v esoterických oborech, dychtila jsem po každé informaci, která by podpořila rozvoj mých duchovních schopnosti. Něco ve mně mě vedlo, a já jsem ráda následovala hlas svého srdce, které vždy bilo jen pro jedinou věc – pomáhat lidem, Zemi, národu. Až jsem jednou vzala staré kružítko a namalovala svou první mandalu. Psal se rok 2000. Byla jsem jí ohromena. V jejích barvách jsem uviděla svůj dosavadní život i budoucí cestu. Spíše nevyšlapanou pěšinku tichého bojovníka za právo na důstojnost duše. Mé i druhých. Od té doby stále maluji a tvořím. V zimě doma v Praze a v létě na chalupě v Orlických horách.

Takže si jen tak malujete a máte z toho radost…

(Smích)… To by bylo pěkné, ale bylo by to málo. Věnuji se i dalším činnostem. Absolvovala jsem několik kurzů numerologie a stále jsem se zamýšlela nad tím, jak vliv volby jména a chování rodičů k dětem mohou ovlivnit celý život člověka. Hledala jsem nástroj jak předat vědomosti z kurzů Bakovy numerologie. A hlavně proto, ale nejen proto, byla v roce 2006 založena Křišťálová univerzita – škola věku Vodnáře pro každého, která dodnes rozvíjí vědomosti i praktické duchovní činnosti. Spektrum našich žáků je velmi široké. Za těch 12 let naši školu absolvovala řada dnes společensky a podnikatelsky aktivních a úspěšných lidí. Kurz je tříletý, vždy jeden víkend v měsíci mimo prázdnin. A rozhodně stojí za to.

Letos slavíme sté výročí od vzniku Československé republiky. Jakým způsobem téma vlasti ovlivňuje vaši tvorbu?

Poselství mých reinkarnací a vedení mého ducha mne již od dětství vedlo k silnému vztahu k České zemi. Dlouhodobá zkušenost s mými mandalkami mě přivedla v roce 2010 k vytvoření pracovní skupiny mimo Křišťálovou univerzitu, která je orientována na Českou zemi. Na povznesení ducha a duše národa a tím pozvednutí vědomí národa. Mandaly na podporu Českého národa jsou základním kamenem naší práce. Od té doby pravidelné vznikají tyto pracovní mandaly, které pomáhají České zemi k realizaci mému snu: Země Česká je rajskou zahradou „Miluji svoji zem, svoji vlast, miluji její přírodu, zvířata a lidi, a všemi silami pracuji na tom, abychom všichni pochoppili souvislosti a aby tak celý svět byl lepším“.


Zaujalo vás téma duchovních principů mandal? Přečtěte si celý rozhovor v čísle 10/2018.

Text: Daniela Fuxová, foto: archiv Ivany Stonjekové