MOC A SÍLA TAO – Rozhovor se Zdeňkem Matoušem Vainarem

V rozhovoru jsme si povídali o cestě k hlubokému vnitřnímu klidu, o tom jak se vyrovnat s negativními emocemi i proč na cestě poznání není důležitý asketizmus.

MOC A SÍLA TAO – Rozhovor se Zdeňkem Matoušem Vainarem

Text: Milada Kadeřábková, foto: Archiv Z. M. Vainara

 

MOC A SÍLA TAO

Zdeňku, jak jste se k taoismu dostal?

Myslím, že mnoho je nám dáno už v době narození. Já se pak během života „náhodou“ dostal k zájmu o západní filozofii – Friedrich Nietzsche, Carl Gustav Jung. A kupodivu právě přes Junga jsem se dostal k taoismu jako takovému. Hodně rozebíral anima, animus, různé stínové věci, sny a tak dále.

Co bylo pro vás nejdůležitějším poznáním z tohoto učení?

Právě opak toho, co všichni slýcháme. Tedy: „Snaž se, ať jsi dobrý, ať vyděláš spoustu peněz a budeš úspěšný.“ Všechno je o snaze někam se protlačit a „něčím“ být, jak říká Jaroslav Dušek. Taoismus ale zastává pravý opak, má pro to i svůj termín „wu-wej“ – to znamená „konání-nekonáním“, tedy nesnažit se, plynout s řekou. V životě to vypadá tak, že člověk nepotřebuje být vidět, nevyvyšuje vlastní jáství.

Může se nám díky většímu duševnímu klidu zlepšit i fyzické zdraví?

Samozřejmě, protože zdraví je odrazem naší mysli. Jaký jsem uvnitř, takové je mé tělo. Pokud nemám sebevědomí, hrbím se, protože to není problém těla, ale mysli. Ve chvíli, kdy mi někdo řekne, že mám stejnou hodnotu jako král a já to pochopím, uvnitř se narovnám a narovná se i tělo.

Celý rozhovor se najdete v Novém Fénixu 4/2020, od 26. 03. na stáncích.

***

„Dávej pozor na své myšlenky, stanou se slovy,
Dávej pozor na svá slova, stanou se činy,
Dávej pozor na své činy, stanou se zvyky,
Dávej pozor na své zvyky, stanou se tvou povahou,
Dávej pozor na svou povahu, stane se tvým osudem,“
(Lao – C´)

Nenechte si ujít Fénix, nevšední časopis s cennými informacemi a poutavými rozhovory. Inspirujte se a obohaťte svůj život.