MUŽI A ŽENY: CO SE DĚJE VE VZTAZÍCH?

Proč je to nyní ve vztazích mezi muži a ženami tak složité a zamotané? A co bychom jeden od druhého potřebovali slyšet? Tyto otázky řeší každý z nás a my se nad nimi zamysleli v červnovém čísle Nového Fénixe…

MUŽI A ŽENY: CO SE DĚJE VE VZTAZÍCH?

Odpradávna vládli světu muži. Byl to jejich svět a jejich pravidla. Pak přišla 1. a brzy po ní 2. světová válka, ty mužům podrazily nohy a jejich svět se zhroutil. Zjistili, že bojem se nedá nic vyhrát, a to přineslo do jejich světa ztrátu sebevědomí, bezmoc, beznaděj a také agresivitu. Muži válčili a umírali ve válce a svět i přesto fungoval. V době, kdy byl nedostatek pracovních sil, ženy začaly dělat vše, co bylo třeba, aby přežily a zabezpečily rodinu. A ukázalo se, že všechno, včetně manuálně velmi náročných prací, zvládnou. Ženské sebevědomí šlo, oproti tomu mužskému, nahoru. A co na to muži? Nejdříve to pro ně bylo úlevné, najednou nebyli na všechno sami. Záhy si však uvědomili, že je ženy k životu vlastně nepotřebují, vždyť některé začaly dokonce vydělávat víc než oni. Muži ztratili tradiční mocenské postavení živitele rodiny. A to se opět podepsalo na jejich sebevědomí.

ZVLÁDNEME VŠECHNO
Po zkušenostech z válečného období a nabytí sebevědomí, se ženy začaly bouřit a dožadovat stejných možností, jako měli muži. A začaly se ve světě realizovat. Jenže mužský svět, to je boj, upřednostňování jiných hodnot. Což jde proti jejich vlastní přirozenosti. Tím se začaly vzdalovat od svých přirozených priorit a hodnot a ženské hodnoty začaly ve světě chybět. Teď jsou z toho unavené, protože žijí v obou světech a samy neví, ve kterém jsou doma a kudy se vydat. Co je pro ženy to důležité? Kariéra? Rodina? Do toho jim v určitém období začnou tikat biologické hodiny a o slovo se hlásí splnění základní hodnoty ženy – mateřství. Dřív nebo později u většiny žen zvítězí rodina. Žena se vzdá části své kariéry a stává se nositelkou rodu. Ženy se pak často na dítě upínají, protože jim naplňuje jejich potřeby něhy, starostlivosti, laskavosti a opomíjejí potřeby muže. Takže najednou si muži začínají uvědomovat, že ženy opravdu vše zvládají samy. A k tomu ještě mají schopnost rodit děti.

Ženy právě v tento okamžik zraněného mužského ega potřebují od muže slyšet uznání: „ANO, zvládneme to, jsme na to dva. JSME SI ROVNI.“

 

RÁDI BYSTE ČETLI VÍCE PODOBNÝCH ČLÁNKŮ? PŘEDPLAŤTE SI ČASOPIS NOVÝ FÉNIX ZDE.

K ROČNÍMU PŘEDPLATNÉMU MAGNETKA MANDALY HOJNOST ZDARMA!


Žena se pak bude moci svobodně rozhodnout,
 co bude dělat, jestli se bude starat o domácí krb nebo dělat něco jiného, ale i když se rozhodne pro rodinný krb, tak ona i svět okolo ví, že to přece neznamená, že péče o děti a domov snižuje její hodnotu, a že by nic jiného nedokázala. Ženy nejsou méněcenné, jen jsou jinak hodnotově orientované. V politice chybí ženy, a proto je často tak bezcitná. Muž, ve snaze dostat se co nejefektivněji k cíli, činí svá rozhodnutí bez dlouhodobějších ohledů. Politika, to je ultra mužský svět, který je soustředěný na efekt venku. Ale pokud v ní jsou přítomny ženy, tak tam působí blahodárně. Pak je celý vládnoucí systém mnohem výkonnější, klidnější a hlavně ne tak bezcitný. Ženy totiž mají potřebu starat se o druhé, udržují rovnováhu a vyváženost. Protože muž, ve snaze dostat se co nejefektivněji k cíli, činí svá rozhodnutí bez dlouhodobějších ohledů, protože politika, jako ultra mužský svět, je soustředěná na efekt venku.

CELÝ ČLÁNEK O VZTAZÍCH MUŽŮ A ŽEN V DNEŠNÍ ZAMOTANÉ DOBĚ NAJDETE V ČERVNOVÉM ČÍSLE NOVÉHO FÉNIXE 6/2019.

Text: Ludmila Ševčíková, terapeutka
Foto: freepik.com