MUŽI A ŽENY: CO SE DĚJE VE VZTAZÍCH?

Proč je to nyní ve vztazích mezi muži a ženami tak složité a zamotané? A co bychom jeden od druhého potřebovali slyšet? Tyto otázky řeší každý z nás a my se nad nimi zamysleli v červnovém čísle Nového Fénixe…

MUŽI A ŽENY: CO SE DĚJE VE VZTAZÍCH?

Odpradávna vládli světu muži. Byl to jejich svět a jejich pravidla. Pak přišla 1. a brzy po ní 2. světová válka, ty mužům podrazily nohy a jejich svět se zhroutil. Zjistili, že bojem se nedá nic vyhrát, a to přineslo do jejich světa ztrátu sebevědomí, bezmoc, beznaděj a také agresivitu. Muži válčili a umírali ve válce a svět i přesto fungoval. V době, kdy byl nedostatek pracovních sil, ženy začaly dělat vše, co bylo třeba, aby přežily a zabezpečily rodinu. A ukázalo se, že všechno, včetně manuálně velmi náročných prací, zvládnou. Ženské sebevědomí šlo, oproti tomu mužskému, nahoru. A co na to muži? Nejdříve to pro ně bylo úlevné, najednou nebyli na všechno sami. Záhy si však uvědomili, že je ženy k životu vlastně nepotřebují, vždyť některé začaly dokonce vydělávat víc než oni. Muži ztratili tradiční mocenské postavení živitele rodiny. A to se opět podepsalo na jejich sebevědomí.

ZVLÁDNEME VŠECHNO
Po zkušenostech z válečného období a nabytí sebevědomí, se ženy začaly bouřit a dožadovat stejných možností, jako měli muži. A začaly se ve světě realizovat. Jenže mužský svět, to je boj, upřednostňování jiných hodnot. Což jde proti jejich vlastní přirozenosti. Tím se začaly vzdalovat od svých přirozených priorit a hodnot a ženské hodnoty začaly ve světě chybět. Teď jsou z toho unavené, protože žijí v obou světech a samy neví, ve kterém jsou doma a kudy se vydat. Co je pro ženy to důležité? Kariéra? Rodina? Do toho jim v určitém období začnou tikat biologické hodiny a o slovo se hlásí splnění základní hodnoty ženy – mateřství. Dřív nebo později u většiny žen zvítězí rodina. Žena se vzdá části své kariéry a stává se nositelkou rodu. Ženy se pak často na dítě upínají, protože jim naplňuje jejich potřeby něhy, starostlivosti, laskavosti a opomíjejí potřeby muže. Takže najednou si muži začínají uvědomovat, že ženy opravdu vše zvládají samy. A k tomu ještě mají schopnost rodit děti.

Ženy právě v tento okamžik zraněného mužského ega potřebují od muže slyšet uznání: „ANO, zvládneme to, jsme na to dva. JSME SI ROVNI.“

RÁDI BYSTE ČETLI VÍCE PODOBNÝCH ČLÁNKŮ? MŮŽETE SI ZAKOUPIT JEDNOTLIVÉ VÝTISKY NEBO VÝHODNĚJŠÍ CELÉ ROČNÍKY.

Žena se pak bude moci svobodně rozhodnout, co bude dělat, jestli se bude starat o domácí krb nebo dělat něco jiného, ale i když se rozhodne pro rodinný krb, tak ona i svět okolo ví, že to přece neznamená, že péče o děti a domov snižuje její hodnotu, a že by nic jiného nedokázala. Ženy nejsou méněcenné, jen jsou jinak hodnotově orientované. V politice chybí ženy, a proto je často tak bezcitná. Muž, ve snaze dostat se co nejefektivněji k cíli, činí svá rozhodnutí bez dlouhodobějších ohledů. Politika, to je ultra mužský svět, který je soustředěný na efekt venku. Ale pokud v ní jsou přítomny ženy, tak tam působí blahodárně. Pak je celý vládnoucí systém mnohem výkonnější, klidnější a hlavně ne tak bezcitný. Ženy totiž mají potřebu starat se o druhé, udržují rovnováhu a vyváženost. Protože muž, ve snaze dostat se co nejefektivněji k cíli, činí svá rozhodnutí bez dlouhodobějších ohledů, protože politika, jako ultra mužský svět, je soustředěná na efekt venku.

CELÝ ČLÁNEK O VZTAZÍCH MUŽŮ A ŽEN V DNEŠNÍ ZAMOTANÉ DOBĚ NAJDETE V ČERVNOVÉM ČÍSLE NOVÉHO FÉNIXE 6/2019.

Text: Ludmila Ševčíková, terapeutka
Foto: freepik.com