NAŠE EMOCE JSOU ENERGIE

Emoce. V našem těle vyvolávají biochemické reakce. Když emoce potlačujeme, vzniká v těle porucha, nejprve skrytá, která se časem může projevit jako vážná nemoc.

NAŠE EMOCE JSOU ENERGIE

Text: Petra Martínková

Rozhovor s Lucií Vlachovou, terapeutkou, masérkou, zakladatelkou organizace Cesta Brandon Bays v ČR. Svou práci bere jako dar a poslání, věnuje se práci s fyzickým tělem, myslí i duší zároveň.

Jakou roli hrají emoce v životě dětí a proč je důležité nepotlačovat je?

Emoce hrají nesmírně důležitou úlohu v životě všech lidí, ať už si je uvědomujeme, nebo ne. Emoce prožíváme stále. Každá situace a lidé v nás vyvolávají nějaký pocit, který ukazuje naše vlastní vnímání světa.

Začala jsem si uvědomovat důležitost emocí v mém životě díky seznámení se s metodou Cesta v roce 2009. Od prvních procesů, které jsem absolvovala, jsem se při řešení problémů současného života vracela do vzpomínek z dětství. Právě tam, v emocích a příbězích z minulosti, byla příčina vzniku většiny vzorců chování, které mi přinášely omezení, nespokojenost a mnohdy i bolest.

Dnes je již vědecky dokázáno, že potlačené emoce zůstávají uloženy v tzv. buněčné paměti a spouštějí úplně jiné chemické reakce v těle, než když emoce a s nimi spojená energie může volně proudit. Naše tělo tak úplně mimo naše vědomé vnímání vytváří podvědomé reakce, které mají za následek zautomatizované nepodporující chování.

Jak naučit děti emoce uvolnit tak, aby to bylo ve společnosti přijímané?

Kdo rozhoduje, co je přijímané? Co je správně, a co je špatně?

Veškeré emoce jsou jen energie, jsou přirozené, nejsou dobré, a špatné. Něco jiného je však chování, které směřuje ven. Všimněte si malých dětí a jejich naprosto přirozeného emočního chování. Jsou schopné chvíli brečet a za chvilinku se smát a za další okamžik něco zaujatě pozorovat. Jejich emoce se mění jak na běžícím pásu, a to je vlastně to přirozené plynutí. Byli jsme postupem času „naučeni“ některé emoce potlačovat, necítit, ale to neznamená, že uvnitř nás nejsou. Je tomu právě naopak.

Veškeré emoce velmi výrazně ovlivňují naši životní energii. Je v pořádku respektovat, co dítě právě cítí a pokud se nám nelíbí nějaké jeho chování, pak se zaměřit na to, jak jinak bezpečněji nebo zdravěji by konkrétní situaci mohlo řešit.

  • Jak mohou negativní emoce ovlivnit zdraví a vývoj dítěte?
  • Měli by rodiče své emoce kontrolovat nebo dokonce potlačovat, nebo by děti měly vidět autentické emoce svých rodičů?
  • Jakým způsobem funguje metoda Cesty s dětmi?

Nenechte si ujít Fénix, nevšední časopis s cennými informacemi a poutavými rozhovory. Inspirujte se a obohaťte svůj život.