PIJAVICE – středověký lék prověřený časem II. část

Nepochybuji o tom, že už jste cosi málo slyšeli o pijavicích, jejichž přirozeným prostředím jsou stojaté vody rybníků, řek či potoků. Pijavice jsou hematofágní parazité, kteří se živí krví obratlovců. Na světě existuje přibližně 600 druhů pijavic, ale pouze tři z nich jsou vhodné k léčbě člověka. Jde o pijavici lékařskou a její poddruh pijavici lékárenskou, nebo také pijavici východní.

PIJAVICE – středověký lék prověřený časem II. část

Text: Josef Čáp

Navzdory tomu, že léčba pijavicemi je z terapeutického hlediska jednou z nejúspěšnějších metod přírodního léčitelství,  která si už ve světě získala a upevnila své místo v západní medicíně, jsou navzdory tomu pořád terčem posměchu a nedůvěry, nejspíš proto se v českých nemocnicích s těmito „červi“ dodnes nesetkáme, na rozdíl od jiných zemí, kde jsou již s úspěchem v léčení používané.

Kupříkladu v Rusku, ale i v USA, Francii, Británii a především v Německu, pijavice si vydobyly své místo ve zdravotním systému, oproti České republice, kde je léčba těmito parazity jen tolerována, a to nijak nepomáhá tomu, aby se tento způsob léčby zařadil do zdravotní péče, která bude plně hrazena zdravotními pojišťovnami.

Kapka krve za uzdravení

Vzhledem k tomu, že by léčba pijavicemi mohla zlevnit nenasytné české zdravotnictví, tak je opravdu velkou chybou, že jsme se v tomto směru, nejspíš kvůli negativním historickým reminiscencím, neposunuli o kus dál! A přitom historie o pijavicích hovoří v tom nejlepším slova smyslu. Staroegyptské či indické lékařství se dokonce bez pijavic neobešlo, zrovna tak, jako my se dnes neobejdeme bez antibiotik!

Egyptská královna Kleopatra si pijavice aplikovala z důvodu toho, aby otěhotněla, což se jí nakonec díky těmto parazitům podařilo. Ve Starém Římě pijavice používal proslulý lékař a filozof Galen. Do východní medicíny se však dostaly skrz perského učence Ibna Sína, též známého jako Avicena.

Jak je tedy patrné, v dávnověku o prospěšnosti pijavic, nikdo nepochyboval! To samé lze tvrdit o středověku, v němž se pijavice používaly na všechny možné zdravotní potíže. Největší rozmach zaznamenalo používání pijavek v 19. století, díky čemuž byla pijavice lékařská takřka vyhubena.

Tento zájem o pijavice očividně dokazuje, že jejich léčivá schopnost nebyla vybájená, když byly na vrcholu své slávy nenahraditelné, takže asi nebude náhodou, že se nyní pijavice opět dostávají do hledáčku moderní medicíny! Kupříkladu v USA vešly pijavice do obliby v plastické chirurgii, poněvadž regenerují cévy a těžko se hojící pooperační rány.

Za tímto úspěchem pijavic stojí hned několik faktorů, které z nich utvořily lék přírodního bohatství, a to s dokonale vyváženou směsicí bioaktivních látek (tj. cca 150 léčivých substancí). K tomu, aby se pijavice mohla přichytit na tělo své oběti, používá kruhové přísavky a tři vysouvací pohyblivé čelisti, z nichž každá má cca 70 až 90 ostrých zubů.

Jakmile se přichytne, prokousnou její ostré zuby pokožku, z níž vytryskne krev, kterou pijavky absorbují a využívají jako přísun potravy. Prostřednictvím procesu sání dochází k aktivizaci imunitního systému, což prospívá organismu v boji proti různým infekcím, z čehož jednoznačně profituje ústrojí člověka. Po úspěšném přisátí pijavice, okamžitě vpouští tyto krev sající parazité do otevřené rány anestetika, čímž jsou umrtvující látky působící proti bolesti.

V tomto přírodním anestetiku se nalézá HIRUDIN, což je sloučenina proteinové povahy potlačující srážlivost krve. Kromě hirudinu jsou ve slinách pijavic i další substance bojující proti tvorbě krevních sraženin. O hirudinu se můžeme dočíst, že svými účinky se podobá antibiotikům, akorát na tuhle látku nevzniká rezistence (odolnost), která dnes ohrožuje veškerou léčivost všech běžně používaných antibiotik.

Hirudin je navíc velmi universální léčivou látkou, která funguje jako antihistamikum – tlumí alergické reakce. První globální atlas diabetu udává, že cukrovkou trpí více než 151 milionů dospělých na celém světě! V Česku je tímto onemocněním postiženo víc jak 800 000 lidí. Náklady na léčbu diabetu jsou astronomické, a to ani nemluvím o komplikacích, co doprovázejí tohle chronické onemocnění.

Pozn. Analýza ZP MV ČR: Náklady na léčbu diabetu přesáhly dvě miliardy Kč a vzrostly tak o 103 %. Za posledních pět let se zdvojnásobily. Těžko tomu uvěřit, ale hirudin stabilizuje rozkolísané hladiny krevního cukru, čímž významně ovlivňuje průběh a dopady tohoto metabolického onemocnění. Ano, reguluje zvýšené hladiny cukru v krvi, harmonizuje vysoký i nízký krevní tlak, přispívá ke snížení hmotnosti, a tím funguje jako spolehlivá prevence proti civilizačnímu nešvaru – obezitě!

Jak je tohle vůbec možné?

Nebudeme-li níže uvedené citáty považovat za pravdivé: „Dáme-li se vésti přírodou, nemůžeme v ničem pochybit; jedině příroda ví, co chce; koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda.“, potom lze vše přičíst na vrub evoluci, kterážto z pijavic stvořila dokonalou továrnu na výrobu univerzálních léčiv, která bychom v případě zdravotních potíží měli bez váhání odzkoušet a použít, protože za zkoušku nic nedáme! Tak proč bychom je nemohli vyzkoušet např. proti novému koronaviru?

Pijavice se během milionů let musely vypořádat s různými nástrahami života, například s odlišnou hustotou krve. Protože krev dávných živočichů byla hustá a trombotická, proto je evoluce obdařila enzymy, s nimiž bez újmy na zdraví dokázaly strávit nejrůznější krevní skupiny, včetně infikované krve.

Tohle jejich imunitní vybavení z nich stvořilo biologickou lékárnu – laboratoř, v níž se nalézá bezpočet uzdravujících látek, které lze s úspěchem využít při léčbě nemocí a všelijakých zdravotních neduhů. Navíc tuhle jejich výjimečnost ještě umocňuje to, že se hirudin dosud nepodařilo v laboratorních podmínkách syntetizovat, tudíž jinak než bez přisáté pijavice, nelze tuhle léčivou složku do organismu vpravit.

O těchto na lidský organismus prospěšných látkách, jimiž lékařské pijavice disponují, se vskutku mnohé napsalo, nicméně moderní biochemický výzkum zpochybnit většinou nelze, zvlášť když bylo ve slinách pijavic prokázáno nepřeberné množství aktivních farmaceutických látek, které vyvrátily veškeré předsudky o krvelačných tvorech, které patří spíše do středověku a nejrůznějších babských pověr. Z tohoto důvodu nemůže nikdo o hirudinové terapii pochybovat, akorát je potřeba se vyrovnat se vzniklými předsudky, což je vzhledem k nedostatečné informovanosti o pijavicích, pochopitelné.

Na těchto odporně slizkých parazitech je vskutku cosi pozoruhodného, například to, že bez jídla (krve) vydrží jeden rok, anebo pokud jsou hladové, tak se u nich neprojevuje jako u jiných živočichů – kanibalismus! Ze své vlastní zkušenosti mohu potvrdit, pokud spíte v místnosti, kde jsou pijavice umístěné, že tak získáte hlubší a kvalitnější spánek.

To si vysvětluji tím, že jsou obdařeny jakousi telepatií, která vyzařuje vůči potenciálním hostitelům uklidňující energie, jichž pijavice využívají právě k tomu, aby jim jejich kořist nekladla odpor pramenící z kousnutí, z něhož si odeberou vždy trochu životadárné tekutiny – krve.

Na co si dát pozor…

Navzdory tomu, že je hirudoterapie zcela bezpečnou léčebnou metodou, je třeba brát v úvahu některá rizika, jimž se lze snadno vyhnout, pokud nepatříte k těm málo lidem, kteří jdou hlavou proti zdi!

A proto z vlastní zkušenosti mohu léčbu s pijavicemi vřele doporučit, ale jen pod vedením zkušeného terapeuta (pijavkáře), který dokáže zamezit případným komplikacím, s nimiž se může nezasvěcený samoléčitel setkat.

Jak již bylo uvedeno výše, na světě existuje přes 600 druhů pijavic, ovšem pouze tři z nich lze použít k léčebným účelům. Od svých příbuzných se odlišují tím, že mají na hřbetě žlutooranžové nebo zelené proužky. Oba druhy dostaly do vědeckého názvu slůvko „HIRUDO“, a tím je latinské označení pro pijavice. Odtud se dostáváme k hirudoterapii, což je odborný název pro léčbu s pijavicemi. Největší riziko v tomto ohledu představují pijavice, které pocházejí z volné přírody.

Ačkoliv z vědeckých výzkumů nevyplývají žádné poznatky o tom, že by pijavice přenášely nemoci, tak mohou z ryb a jiných drobných živočichů do krve vylučovat různé parazity. Podle ruského lékaře a biochemika – S. Botkina, jsou pijavice z volné přírody zdrojem a příčinou různých bakteriálních infekcí!

Proto k léčebným účelům nelze použít jiné než certifikované pijavice, které pocházejí z prověřených chovů!!! Kdo si chce na sobě vyzkoušet hirudoterapii, tak by určitě neměl užívat léky na ředění krve, neboť hirudin krev značně rozřeďuje, a to by mohlo vést až k silnému krvácení.

Jedna pijavice nesmí být použita pro více lidí, tudíž ani jejich střídání v rámci rodiny není možné! To by tak asi bylo zhruba vše, co bychom měli mít na paměti, abychom v tomto ohledu nějak nepochybili.

Není lepšího léku

Pakliže dnešní společnost trpí symptomem imunitní nedostatečnosti, potom byste měli mít na zřeteli, že hirudoterapie posiluje imunitní odezvu na přítomnost patogenů. Sliny pijavic vpuštěné do našeho krevního řečiště, dokážou usmrtit nežádoucí bakterie v organismu.

V těchto slinách jsou protizánětlivé vlastnosti obsažených látek, které pomáhají léčit vysoký krevní tlak, křečové žíly, bércové vředy, migrény, hemeroidy, bolestivost kloubů a svalů, atp.

Tyto sliny blahodárně působí na celý kardiovaskulární systém, údajně zamezují srdečním infarktům a mrtvicím. Za povšimnutí ovšem stojí již zmiňovaný hirudin, který vykazuje šetrné antibiotické účinky, akorát bez různých kontraindikací.

Diabetem neboli cukrovkou je v české společnosti postiženo víc než 800 000 lidí, náklady na léčbu u této nemoci jdou do miliard, a to ani nemluvím o závažných komplikací, které tuhle metabolickou poruchu doprovázejí, tj. zejména krevní sraženiny (trombózy), záněty či poškozený zrak, atd.

Těžko tomu uvěřit, ale hirudin se s těmito zdravotními potížemi dokáže zdárně vypořádat. Komukoliv přináší potřebnou prevenci a také okamžitou pomoc, jakmile u někoho propukne nějaká chronická choroba. Dokonce reguluje hladiny cukru v krvi, což hraje u této „neléčitelné“ nemoci obrovskou roli.

Zde uvádím stručný popis, u kterých chorob a zdravotních potíží se pijavice nejvíce osvědčily:

■ Onemocnění srdce a regulace krevního tlaku

■ Zanesení karotid

■ Křečové žíly, tromboflebitida, bércové vředy

■ Diabetická noha, počínající gangréna

■ Protizánětlivý účinek, rozpouští koagulanty v cévách

■ Antibiotická léčba – zlepšení transferu antibiotik

■ Bronchitida, bronchiální astma

■ Glaukom

■ Chronická hepatitida, cirhóza jater

■ Žaludeční vředy, zánět slinivky břišní, zácpa

■ Onemocnění imunitního systému s kožními projevy

■ Gynekologická onemocnění

■ Neplodnost u mužů

■ Zbytnění prostaty

■ Hemeroidy, krevní podlitiny, otoky, zlomeniny

■ Bolesti zad a kloubů, revmatoidní artritida, artróza

■ Mikrochirurgie, plastická chirurgie

■ Bolesti hlavy, nespavost, migrény, epilepsie, neurózy

■ Detoxikace organismu, zvýšení pocitu vitality

Myslím si, že hirudoterapie není pavědou z oněch zesměšňovaných středověkých dob, ale naopak jedna z nejuznávanějších metod přírodní medicíny, která je neocenitelná v tom, že nemocným lidem poskytuje ihned účinného léku, zároveň předchází všem chronickým civilizačním nemocem či jiným zdravotním neduhům.

Pijavice se staly seslaným léčebným darem shůry, ale i zároveň cestou naděje do obrozeného světa, v němž už žádných pilulek a chemie – potřeba nebude!

Zdroj: https://odrazy-tajemna.wz.cz/PIJAVICE-LEKARSKA-LEK-PROVERENY-CASEM-A-PRIRODOU.html

Foto: pixabay.com