PO STOPÁCH TAJUPLNÉHO SVĚTA SE ZÁHADOLOGEM ARNOŠTEM VAŠÍČKEM

Vydejte se s námi na cesty za neviditelnými zabijáky. Tentokrát zavítáme do kmene Dani na Západním Irianu za pozůstatky Velkých mužů, kteří údajně mohou pomoci v boji s takzvaným „předsmrcením“, a za kouzelníky vúdú na ostrovech v Karibiku. Seznámíme se se zázračným nápojem života a smrti Yagona, s nímž pracují obyvatelé Fidži, a také s magickou mocí lidských lebek.

PO STOPÁCH TAJUPLNÉHO SVĚTA SE ZÁHADOLOGEM ARNOŠTEM VAŠÍČKEM

VRAŽDÍCÍ MUMIE
Smrt prostřednictvím záhrobních sil dovedou vyvolat příslušníci kmene Dani na Západním Irianu. Pozůstatky takzvaných Velkých mužů, významných náčelníků nebo šamanů, jsou mumifikovány ve zvláštní skrčené poloze. Podle letité víry duch setrvává v těle mumie a je nadále obzvláště mocný a nebezpečný. Mimo jiné může být naveden k tomu, aby nepřítele „předsmrtil“. Tím, že ve světě duchů zničí nebo poraní ducha obávaného bojovníka, zajistí, že tento bojovník v nadcházející bitvě padne. Zdá se to být nesmyslem, ale domorodci přísahají, že pokud mumie souhlasí s vykonáním vraždy, oběť je již ztracena a rozsudek smrti na ní bude neodvolatelně vykonán. Tomuto neuvěřitelnému jevu nasvědčují i některé šokující události.

RÁDI BYSTE ČETLI VÍCE PODOBNÝCH ČLÁNKŮ? CELÉ ROČNÍKY MŮŽETE OBJEDNAT ZDE:

Výtisky Nového Fénixu 

Obyvatelé dnes již poměrně civilizované vesnice Kurima byli v letitém sporu se svými sousedy. Neustálé třenice a šarvátky vyvrcholily zavražděním jedné z kurimských žen. Její rodina obětovala potřebné dary mumii a s pomocí předepsaného rituálu si vyprosila potrestání pachatele. O několik dnů později se vrah zřítil z široké skalní stezky, po níž před tím bezpečně přecházel desítky let. Onoho dne panovalo slunné počasí a kameny na cestě byly zcela suché. „Vypadalo to, jako by ho uchopila neviditelná ruka s strhla do propasti,“ vypověděl svědek této tragédie.

ŽIVÍ MRTVÍ
Kouzelníci vúdú na ostrovech v Karibiku a některých oblastech východního pobřeží Jižní Ameriky uvrhli údajně již tisíce osob do stavu zdánlivé smrti. Oběti, považované příbuznými za mrtvé, byly pohřbeny, ještě téže noci kou- zelníkem tajně vykopány a přivedeny zpět k životu. Ovšem se zastřeným vědomím a bez vlastní vůle. Vzpomínky na jejich dosavadní život zmizely. Zombie neví, jak se jmenují, odkud pochází, ani si nevybavují členy své rodiny. Mentálně zruinovaní, ale fyzicky velmi dobře vybavení lidé, pak otročí do úmoru na plantá- žích a jsou pro svého pána ochotni vykonávat i práci, kterou by jiní lidé odmítli.

FÉNIXŮV TIP NA AKCI:
Vskutku fascinující téma přináší výstava exponátů a fotografií s názvem Tajuplný svět, kterou naleznete až do 29. září v Žabím sklepě zámku Valtice. Její autor, Arnošt Vašíček, zde představuje největší záhady naší planety od historických otazníků až po pátrání po mimozemských civilizacích.

ZAUJAL VÁS ČLÁNEK? ODKRYJTE I DALŠÍ ZÁHADY V LETNÍM DVOJČÍSLE NOVÉHO FÉNIXE!

Text: Arnošt Vašíček, významný český záhadolog, foto: archiv autora