PORADNA FYTOTERAPEUTKY EVY PLACÁKOVÉ

Již 8 let se věnuje nutriční terapii, kde se specializuje na aplikaci celostní medicíny při zdravotních obtížích, problematiku redukce hmotnosti a detoxikaci organismu.

PORADNA FYTOTERAPEUTKY EVY PLACÁKOVÉ

Zeptali jste se:

Alena (39 let): Již několik let trpím otoky, křečemi v nohách a nadváhou. Existuje nějaký přírodní způsob, jak se těchto potíží zbavit?

Milá Aleno, tyto potíže jsou bohužel typické pro spoustu moderních žen dnešní doby. Vaše potíže mohou být zapříčiněny nezdravou životosprávou, nadměrnou psychickou zátěží, hormonálními vlivy, ale i dalšími faktory. Vaše tělo potřebuje zcela jistě nyní zregenerovat a pročistit. Pro boj s otoky je zásadní dostatečný pitný režim, který by měl představovat cca 30–35 ml neslazených, nesycených tekutin na kg vaší hmotnosti. Podpoříte tím filtrační a detoxikační práci ledvin a jater. Dále se vyhýbejte potravinám s vyšším obsahem soli, alkoholu, polotovarům a omezte návštěvu restaurací, kde není zcela jasná kvalita použitých surovin a složení jídel. Snažte se jíst 400–500 g zeleniny denně, zejména té tmavé listové, která je bohatá na zásaditý hořčík. Pokud máte potíže s vyprazdňováním, je velmi důležité toto ošetřit, jinak se veškeré toxiny, které by měly přirozeně odcházet z těla, zpětně vstřebávají do krve a vy byste neměla výsledky. Pravidelný pohyb v mírné intenzitě (například chůze) pomůže zase práci lymfatického systému. Naučte se relaxovat a vymezte si občas prostor jen pro sebe, je to důležitější, než si myslíte. Pozor dejte také na různé lymfatické čajové směsi, mohou krátkodobě pomoci, ale v přírodní medicíně je třeba vždy pátrat po příčině, nikoli pouze odstraňovat symptomy, které nám mají mnohdy naznačit, že něco není v pořádku. Spousta bylin má silné diuretické účinky, které mohou zapříčinit ztrátu důležitých minerálních látek, a vy se můžete dostat do bludného kruhu, proto to s nimi nakládejte opatrně. Z tohoto pohledu je ale velmi bezpečný list smetanky lékařské (pampeliška). Doplní vám zásadité minerální látky, ale zároveň velmi jemně pročistí organismus. Zkuste tedy zapojit více řešení, než se upínat pouze na jedno, vaše tělo se tak dostane opět do rovnováhy. Držím vám moc palce!

Petr (56 let): Poraďte, jak mohu odstranit dlouhodobé pálení žáhy a nadýmání? Snažím se stravovat a žít zdravě, nadváhou netrpím, nechci ale užívat žádné léky ani antacida.

Petře, máte pravdu, že ani léky, ani antacida, nevyřeší dlouhodobě příčinu vašich potíží. S věkem může souviset snižující se tvorba žaludeční kyseliny (HCl), která má za úkol správně natrávit zkonzumované jídlo. Produkce plynu, jako vedlejšího produktu bakteriální fermentace, znamená buď nesprávně natrávenou stravu v horní části trávicího traktu nebo problém ve složení střevní mikroflóry. Vyzkoušejte před hlavními jídly přidávat lžíci přírodně fermentovaného jablečného octa do trochy vody, který, až si zvyknete a vaše chuťové buňky to dovolí, postupně zkoncentrujte a užívejte jen tak. Z bylin jsou vhodné hořčiny, jako pelyněk, hořec, čekanka, artyčok, případně kořen smetanky, které lze užívat 15 minut před jídlem v tinktuře nebo jako čaj v průběhu dne. Potraviny vybírejte lehce stravitelné a bohaté na hořčiny. Vhodná je například čekanka a rukola, z nichž lze připravit i zelené smoothie. Zda máte dostatečnou tvorbu HCl, můžete jednoduše otestovat užitím tablety Betainu HCl 15-20 minut před hlavním jídlem. Pokud pociťujete příjemné hřejivé teplo v oblasti žaludku, máte dostatečnou produkci HCl. Pokud nic nepociťujete, velmi pravděpodobně je deficit HCl i Váš problém.

Mgr. Eva Placáková
Studium při Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, obory Výživa člověka a Zdravotní vědy a 3letý kurz Klinické naturopatie. Již 8 let se intenzivně věnuje nutriční terapii, kde se specializuje především na aplikaci celostní medicíny při zdravotních obtížích, problematiku redukce hmotnosti a detoxikaci organismu s nimi související. Privátní praxe v Praze na Klinice integrativní medicíny.

www.pecujosebe.cz, tel.: +420 776 067 037
info@pecujosebe.cz