ROZHOVOR S HELENOU HOUDOVOU: Pochopila jsem, že láska jsem já

Helena. Její jméno proslavily ty nejluxusnější světové módní značky. Ona sama se však necítí být slavnou modelkou. Jak sama říká v upřímném a otevřeném rozhovoru, Helena Houdová je nekonečnou a neomezenou bytostí a zejména ženou, která stojí ve své síle a z ní tvoří a čerpá.

ROZHOVOR S HELENOU HOUDOVOU: Pochopila jsem, že láska jsem já

Věříte v Boha?

Několikrát jsem si v životě prošla momentem jednoty, kdy jsem fyzicky byla propojena se vším a ničím. Zažila jsem si i smrt a pochopila, ze není žádný začátek ani konec, jen transformace. Bůh není oddělená entita od nás, božství je v nás stejně jako v bytostech okolo, rostlinách, kamenech. To je moje prožívání Boha. Skrze sebe, přírodu, lásku v sobě.

Jak (a pokud vůbec) vás ovlivnily vaše předchozí životy?

To je krásná otázka, díky za ni. Já asi úplně neumím vysvětlit, jak mne předchozí životy ovlivnily. Každopádně chápání toho, že moje duše si prošla tolika lekcemi, že jsem byla oběť i útočník, znásilněna i násilník, upálena i upalující, anděl i člověk jednající ze strachu, mi dává pochopení, že každý jsme v určité fázi své cesty, té duševní. A to mi zase dovoluje mít obrovské soucítění s druhými. Dává mi to sílu dávat druhým svobodu si prožít to, co je důležité pro ně a připomíná mi to, že jen já můžu vytvořit to, co chci v tomto životě vytvořit já.

Není tajemstvím, že jste podstoupila rituál s ayahouscou, co vás k tomu vedlo?

Moje první setkání s Ayahuascou. Rituál proběhl poprvé asi před 17 lety v džungli v Kolumbii, kde mne lokální šaman pozval na pročisťující rituál a já pak ještě asi 9 let netušila, že ceremonie, které jsem se zúčastnila, byla Ayahuasca. Říkali tomu Jahe. Bylo to pro mne tak silné, že jsem měla pocit druhý den, jako bych byla znovuzrozena. Od té doby jsem se s touto medicínou potkala ještě dvakrát.

Rituálu s ayahuascou se říká rituál smrti. Co pro vás znamená smrt? Jak na ni nahlížíte?

Jako na bránu. Jako transformaci, posunutí se dál. Když se mi občas strach ze smrti ukáže, snažím se vracet do tohoto vědomí, do jednoty.

Čím se v současné době zabýváte?

V polovině září otvírám další online program Posvátná žena. Je to 9týdenní cesta pro ženy za svojí silou, vášní, potěšením, ale i posláním a svými dary. V jarním kurzu nás bylo 200 žen a byla to tak nádherná léčivá jízda. V říjnu pak následuje 6týdenní program pro muže Milenec bez hranic, ten je o tom jak být ještě lepším milencem, učím anatomii ženského vzrušení, ale i třeba posvátnou léčivou masáž yoni, jak umět držet svoji partnerku v její emoční cykličnosti a hlavně, jak vědomě používat svoji nádhernou mužskou sexuální sílu. No a v listopadu zde na Bali přivítám skupinu posvátných žen na retreat, kde budeme léčit, tančit, dovolovat si být sami sebou, vracet se zpátky sami k sobě a ke svým darům.

Text: Petra Martínková, foto: Sára Kaňáková