ROZHOVOR S MILENOU STEINMASSLOVOU

Se známou a oblíbenou herečkou, představitelkou mnoha televizních a filmových rolí, jsme si vyprávěly o filmových i životních rolích a vydaly se zpět po ose času.

ROZHOVOR S MILENOU STEINMASSLOVOU

Text: Daniela Fuxová, foto: Josef Horázný

V devadesátých letech jste natočila film V erbu lvice (o Zdislavě z Lemberka), od jehož premiéry zrovna letos 11. 4. uplyne již 25 let…

Vidíte, to jsem si ani neuvědomila… Byl to v mé herecké dráze zcela mimořádný dar. Ten film byl z mnoha hledisek ojedinělý. Ludvík Ráža napsal jedenáct verzí scénáře, byl tím tématem zcela pohlcený. A já ani nemohla uvěřit, že jsem opravdu tu roli dostala.

Připomeňme, že k roli herečky jste teď přidala i roli osvěty o další výjimečné a rovněž historické osobnosti – světici Hildegardy z Bingen, abatyše, bylinářky a léčitelky, básnířky a hudební skladatelky.

Ano, ale pozor, směje se… Já nemám „u Hildegardy“ vypínací čudlík… Zajímá mne 12. st. – výjimečná křižovatka evropských dějin. Pokud by se něco z tehdejší teologie, vztahů k církvi a druhu myšlení přehouplo i do dalších staletí a dále se rozvíjelo, tak by byla katolická církev a západní evropská společnost možná úplně jiná. To se ale nestalo. A Hildegarda, kdyby se narodila o století později, tak by nikdy nemohla vykvést v tak úžasnou osobu, protože by jí okolnosti nikdy nedopřály se rozvinout tak, jako se stalo v 12. století.

Inspiruje vás život žen z minulosti? Berete si vzory?

Kdyby mě to neinspirovalo a něco mi to nedávalo, tak s tím nestrávím dva roky práce a nebudu to tak milovat. Je to potrava pro mou duši, pro mé srdce a pro mé myšlení. A ano, je to pro mne takový zážitek a přijde mi to tak důležité, že to jako informaci nabízím lidem, kteří ať si s tím ve výsledku udělají, co chtějí. Slovo vzor však nemám ráda, ale slovo inspirace ano. Inspiraci i sílu dostávám přes ta slova, ale musím ji i odpracovat. Inspiraci, podněty a návrhy, to vše jsem od Hildegardy z Bingen dostala vrchovatě.

Celý rozhovor s Milenou Steinmasslovou najdete v Novém Fénixu 3/2020, od 27. 02. na stáncích.