ROZHOVOR S ONDŘEJEM RUMLEM: ZAPOMENUTÝ PŘÍBĚH

S Ondřejem Rumlem jsme se setkali v centru Prahy. Právě vydává vánoční CD s názvem Nezapomenutelný příběh…

ROZHOVOR S ONDŘEJEM RUMLEM: ZAPOMENUTÝ PŘÍBĚH

Poslední dobou děláš spíše koncepční desky (Ježek, Voskovec a Werich, Nahubu, vánoční album). Je to záměr nebo to k tobě přichází spontánně?
Pro mě je koncept jako takový při tvorbě nesmírně důležitý. Nemám důvod natáčet desku jenom proto, abych ji měl. Vždycky k tomu potřebuji nějaký hlubší důvod, ať už je to ten koncept nebo jde o nějaké vyjádření toho, co mě zrovna tíží nebo naopak těší. Vždycky toužím po tom, aby to celé mělo nějaký společný jmenovatel. Například co se týče tohoto alba, v něm jde především o příběh narození Ježíše Krista, který lidi fascinuje už celá tisíciletí, a proto jsme se se Zdeňkem Bričkovským, autorem písní, rozhodli, že album věnujeme právě jemu.

Bylo to tak, že za tebou Zdeněk přišel a oslovil tě s tímhle nápadem nebo jste to vymysleli společně? Zdeněk, který je původně vystudovaný dokumentarista a režisér, seděl na zápraží svého domu v přírodě na Vysočině, kde ho z ničeho nic začaly napadat texty a melodie. Všechno si nahrál na diktafon a po dvou hodinách zjistil, že má před sebou jedenáct písní tvořící celý tento koncept. Říká o nich, že to není jeho nápad, že to k němu přišlo odněkud samo, shůry, a já mu to věřím. Mívám to podobně. Vzhledem k tomu, že mimo jiné učí hudební výchovu, začal tyto písničky zpívat s dětmi, které se pro ně úplně nadchly, a společně tak připravili vánoční besídku, kde tyto písně zpívali. Mělo to takový úspěch, že ho napadlo vytvořit album, a tak se ten nápad dostal až ke mně…

Písně z toho alba mají společné to, že jsou vcelku prosté, jednoduché, možná proto se dětem tolik líbily. Myslíš, že je to právě jednoduchost a prostota, na co v dnešní společnosti často zapomínáme? Že dnes máme tendenci všechno zbytečně komplikovat?
Je to dost možné. Teď se mi vybavila Kuba, odkud pochází má žena. Tam okolo sebe nemají tolik materiálních věcí a žijí v podstatě ze dne na den. Život si tak dokáží mnohem více užít. Věci jako jsou láska k bližnímu, přátelství, touha, jim jsou vlastní. My tady řešíme například kam s odpadky, protože už se nikam nevejdou. A je možné, že kvůli tomu pak zapomínáme na úplně prosté věci, jako je láska.

ZAUJAL VÁS ROZHOVOR S ONDŘEJEM RUMLEM? PŘEČTĚTE SI JEJ CELÝ V ČÍSLE 12-1/2018-2019 A ZJISTĚTE, JAKÉ OBDOBÍ PRO NĚJ BYLO V ŽIVOTĚ NEJTĚŽŠÍ, JAK BUDE TRÁIT LETOŠNÍ VÁNOCE NEBO JAKOU RADU BY DAL ČTENÁŘŮM NOVÉHO FÉNIXE.

Nechte se inspirovat zajímavými články a předplaťte si Nového Fénixe, který vám bude praktickým průvodcem i rádcem na cestě spokojeným životem. Nyní za VÝHODNOU CENU ZDE.

Text: Patricie Fuxová
Foto: archiv Ondřeje Rumla