ROZHOVOR S TANTRIČKOU: VZTAHOVÉ RITUÁLY A OCHRANA PRALESA

Studovala umění a v 17 letech si koupila svůj první tetovací strojek jako symbol svobody a toho, že nikdy nebude proti své vůli fixovaná na jedno místo. Cestovala po celém světě, ve 20 letech ji díky originálnímu stylu práce začali zvát do států. V tu dobu už ale věděla, že tetování je jen jeden z portálů kreativity, které chce rozvíjet. Postupem času se dostala k východním vědám, kundalini józe a tantře, sama však říká, že tyhle věci jsou jí vlastní odjakživa. Začtěte se do exkluzivního rozhovoru s Petrou Shakti Kaur.

ROZHOVOR S TANTRIČKOU: VZTAHOVÉ RITUÁLY A OCHRANA PRALESA

„Už na základní škole jsem si půjčovala knížky o józe, meditaci a snech, babička byla typická vesnická čarodějka a bylinkářka a otec byl přírodní léčitel v Německu,“ vypráví Petra, pro kterou však zlomový okamžik nastal až ve 26 letech. „Tehdy jsem se poprvé zúčastnila posvátné ceremonie s Ayahuascou. A to bylo zásadní, protože všechno, čemu jsem do té doby věřila a vnímala to jako pravdu, se najednou rozsypalo. Dostala jsem příležitost manifestovat realitu, kterou chci doopravdy žít v souladu s misí své duše.“

Říkala jsi, že tantru jako společnost chápeme pokrouceně. Co znamená pro tebe?
V naší společnosti se zapsala do podvědomí „červená verze tantry“, která se zaměřuje na smyslnost a sexualitu. Já pracuju s „bílou tantrou“, která má duchovnější přístup než jiné směry. Vyvíjela se z asketičtějších jógových tradic a zasahuje do všech oblastí života. Dává nám možnost transformovat naše chápání sexuality a vnímat ji jako přirozenou součást našeho bytí. Na praktické úrovni jsem začala chápat pravý význam slova tantra díky vztahu s bývalým přítelem, se kterým jsme se poznali v peruánské džungli, a vzájemně se nám otevřelo hluboké tantrické spojení. Aniž bychom ze začátku vědomě pracovali na tantrickém sexu, začali jsme prožívat multiorgasmické stavy, které trvaly i několik hodin. Potom jsem si díky práci s posvátnými rostlinami Amazonie uvědomila, že tantrické vědomosti v sobě už mám, jen je musím vědomě probudit a naučit se s nimi pracovat.

Jaký jsi měla největší tantrický zážitek?
Paradoxně je jedna z nejzajímavějších zkušeností ta, při které jsme se s partnerem jeden druhého ani nedotkli. Bylo to na festivalu bílé tantry a kundalini jógy ve Francii, kde jsme v přírodě strávili tři dny společně s dalšími asi pěti tisícovkami jogínů. Každý náš tantrický den se skládal z šesti až osmi krijí, tedy cvičení, z nichž každé trvalo 31 nebo 62 minut. Byla to vlastně kombinace jógových pozic, zpívání manter a poslechu meditativní hudby, která člověka dostane do transu. Celou dobu se díváte s partnerem jeden druhému do očí, což celý zážitek ještě umocňuje. Už druhou hodinu jsem se dostala na jinou úroveň vědomí, najednou jsem se ocitla v jakési světelné bublině. Lidé, kteří kolem nás byli, najednou zmizeli a zbyl jen čistý prostor univerzální jednoty.

Jak ses při tom cítila?
Já v tu chvíli cítila maximální propojení s partnerem na duchovní úrovni, mimo uchopitelné hranice. Otevřel se portál nejvyšší energie lásky. Přestala jsem cítit tělo jako hmotu, projížděla mnou elektřina. Měla jsem pocit, jako bychom splynuli s vesmírem. Ty dny potom jsem vnímala, jak silná je naše sexuální energie a jak s ní můžeme vědomě zacházet, abychom měli více energie, inspirace a mohli ji sdílet s naším partnerem a okolím. Vrcholem zde není klasický orgasmus, nýbrž postupný stav extáze, který trvá hodiny, někdy i dny.

Petra v roce 2016 založila spolek Forest.ink na záchranu Amazonského deštného pralesa.
Web: forestink.org/cs/
Facebook: facebook.com/petrashaktikaur

CELÝ ROZHOVOR S TANTRIČKOU PETROU SHAKTI KAUR NAJDETE V KVĚTNOVÉM ČÍSLE NOVÉHO FÉNIXE 5/2019.

Text: Milada Kadeřábková

Foto: archív Petry Shakti Kaur a Šárka Hasara