Růže je lékem, symbolem, darem i pohádkou

Látky z růže mají jedinečné vlastnosti. Již od dob antiky se květy růže používaly jako ochlazující, zmírňující, srdce harmonizující a protizánětlivý prostředek.

Růže je lékem, symbolem, darem i pohádkou

Tato královna květin, jak ji nazvala antická básnířka Sapfó, je nejen královnou v říši rostlin, ale i symbolem lásky a krásy, uctěním a darem, svěžesti a čistoty, avšak i jednou z nejléčivější rostlin. Pro své léčebné a zkrášlující účinky si růží cenila i královna Kleopatra, která se růžovým olejem natírala po každé koupeli a vděčila mu za svou sametově jemnou pokožku. Řekové si zase lístky růží vycpávali svoje lůžka, a řecké ženy užívaly tuto rostlinu pro péči o pleť, jak zmiňuje i historie. Také po staletí bylo vždy známo, že výrobky z damašské růže také užívané ústy čistí pleť obličeje. Vědci objevili v této královně květin více než 300 léčivých složek, které mají dezinfekční a antibakteriální účinky a pomáhají zklidňovat pokožku, proto jsou kosmetické produkty s růžovým olejem oblíbené především mezi lidmi s citlivou, suchou či atopickou pokožkou, a výrazných léčebných účinků dosahuje růžový olej i při aplikaci na pokožku postiženou lupénkou. Unikátní jsou i účinky růžového oleje na zralou pleť při boji s vráskami, pigmentovými skvrnami nebo rozšířenými a popraskanými cévkami na kůži.

ROSA DAMASCENA

Olejonosná růže se po 300 letech šlechtění stala tou nejkultivovanější odrůdou mezi všemi olejonosnými odrůdami růží. Jedná se o keřovitou trvalku, dosahující výšky dvou metrů, s kořeny až do 4–5 m dolů pod zem. Díky ojedinělým podmínkám bulharské zimy má velmi krátký vegetativní odpočinek. Květy jsou růžové a výrazně voní. Kvetou postupně. Cena jednoho litru toho luxusního oleje stojí bezmála 160 000 korun. A není divu. Květy se sbírají ručně v brzkém ránu, aby se tak uchovala jejich energie a čerstvost jejich vůně. Přibližně je zapotřebí 1 500 000 květů růže k vytvoření 1 kg bulharského růžového oleje, který Bulhaři s oblibou nazývají svým tekutým zlatem. Dnes se kosmetický průmysl bez růží neobejde. Můžete se setkat s mnoha krémy, parfémy, antiseptickými prostředky i masážními oleji. Oleje tvoří základ biokosmetiky z Balkánu. A Bulharsko patří mezi zavedené producenty růžového oleje. Některé rodinné firmy v Bulharsku ctí tradice a jejich výrobky z růží, z vyživujících rostlinných olejů a včelích vosků jsou tvořeny naprosto přírodními složkami. Tyto oleje také neobsahují žádné chemické a konzervační látky, ochucovadla nebo barviva. Nenajdete v nich žádné minerální oleje, silikon ani přísady z geneticky upravených organismů. Bulharská kosmetika patří mezi nejluxusnější přípravky, také právě pokud obsahuje kvalitní extrakty z růže damašské. Bulharský růžový olej používá pro své parfémy například Dior nebo Chanel a bulharská růžová kosmetika je jednou z nejkvalitnějších kosmetik na světě.

ČASOPIS NOVÝ FÉNIX SI PRO VÁS PŘIPRAVIL NOVINKU.

Na webových stránkách www.novyfenix.cz naleznete nově unikátní výrobky – omlazující extrakty a esenciální oleje z bulharských léčivých rostlin od společnosti Ecomaat, které si budete moci objednat přes náš e-shop. Mezi prvními přípravky, které si můžete objednat na našem eshopu, naleznete například aromaterapeutickou směs esenciálních olejů Femina, olejíček na pleť Rosa výtažek v arganovém oleji, denní péče o pleť Maxima Balzám, Rosa Aroma Roll-on, aj.
Více viz také na www.humania.cz.

humania.cz