STRAVA LÉČÍ OTOKY A VAŠI LYMFU

Na zadržování vody v těle má strava vliv. Tak jak jíte, takovou máte lymfu. Dříve či později se váš dnešní životní styl stravy na vaší lymfě projeví.

STRAVA LÉČÍ OTOKY A VAŠI LYMFU

Text: Jitka Bičíková, lymfoterapeutka foto: freepik.com

 

Stejně tak jako je nutné při obezitě speciální dieta, abyste zhubli, stejně tak je nutná a zásadní
speciální úprava stravy při otocích.
Přehled potravin a nápojů, které byste měli vyloučit ze své stravy najdete v Novém Fénixu 3/2020.

VHODNÉ NA LYMFU

Strava by měla být převážně rostlinná. Hodně luštěnin (fazole, čočku, quinoi, pohanku, jáhly atd.), rýži, sóju, tofu, cizrnu, zeleninu, ovoce, polévky, teplé slané i sladké kaše. Z živočišných produktů ryby, maso, vejce. Maso a vejce na lymfu a obezitu nevadí – JEN je jezte POCITOVĚ.  Máte-li na ně chuť – jezte je, nemáte-li – nejezte je. Řiďte se svou intuitivní chutí. Čerpejte inspiraci z kuchyní veganské, čínské, thajské, vietnamské, indické… Není náhodou, že zrovna česká kuchyně je nejvíce „zahleňující a zakyselující“ ze všech a zrovna český národ je nejvíce postižen jak obezitou, tak potížemi s otoky a lymfou. Když se podíváme na východní národy, na jejich stravu a jejich zdraví, štíhlost a žádné potíže s otoky, tento fakt mluví sám za sebe.

CO JE JEŠTĚ DOBRÉ VĚDĚT

Podpořit tok lymfy můžete i sami pomocí bráničního dýchání (kdy se nadechujete do bříška). Stačí 15 minut denně, třeba hned ráno po probuzení nebo před usnutím. Kromě masáží rozproudíte lymfu také jemným pohybem.
Vyřaďte z šatníku všechno, co vás škrtí nebo je vám těsné. To se týká hlavně spodního prádla. Mnoho žen například běžně nosí podprsenky, které se jim doslova zařezávají do těla, a brání tak volnému proudění lymfy.