TAJEMNÉ RITUÁLY DÁVNÝCH CIVILIZACÍ

Již jen do června 2018 se na Výstavišti Praha v Holešovicích můžete vydat zpět do daleké minulosti a na originálních exponátech nahlédnout do životů lidí z různých epoch a oblastí světa včetně Evropy, Jižní Ameriky nebo starověkého Egypta. Jak žili, čemu věřili i co si s sebou nesli na „druhý břeh“, se dozvíte na největší výstavě originálních mumií na světě.

TAJEMNÉ RITUÁLY DÁVNÝCH CIVILIZACÍ

Výstava přináší fascinující poselství o dávných kulturách a civilizacích. Jsou zde kromě originálních mumií prezentovány také výsledky vědeckých výzkumů přinášející jedinečná svědectví nejen o příčinách smrti lidí, kteří byli následně mumifikováni, ale především o jejich životě.
Návštěvníci se tak dozvědí o pohřebních rituálech jihoamerických indiánů, o zapomenuté kryptě v Německu, která uchovala těla celé šlechtické rodiny. Rentgen odhalil tajemství mumií v Egyptě i nepravé trofeje lovců lebek v Jižní Americe. Chemické rozbory obsahu žaludku určily, co jedli lidé žijící kolem roku 100 na území dnešního Nizozemska i jak se šířila tuberkulóza napříč Evropou.

Česká stopa
Výstava je doplněna o takzvanou Českou stopu, protože i na území České republiky se nacházejí originální mumie, ať už dovezené ze zahraničí nebo přímo v Čechách vzniklé. Přírodní mumifikace dokonce probíhala i v centru Prahy, na výstavě je důkazem unikátní exponát.

Zábava, tajemství, informace
Prožijte jedinečný výlet za tajemstvím dávných civilizací. Celkovou atmosféru výstavy umocňuje speciální osvětlení a velkoplošné tisky, které vás doslova přenesou do různých míst světa. Ocitnete se tak v podzemní kryptě hradu, ve starobylé egyptské hrobce nebo v jihoamerickém pralese. Všechna tato dávno zaniklá místa vydávají díky mumiím originální svědectví o svých obyvatelích, jejich zvycích, kultech a náboženstvích, kterým věřili.

Nejnovější technologie
Výstava Mumie světa je nejen výletem do historie, ale také dokonalou ukázkou nejnovějších vědeckých metod, které antropologové v současné době využívají. Luští DNA a tím i příbuzenské vztahy našich dávných předků, na základě rozboru zubní skloviny odhadují migraci obyvatelstva, díky chemickým rozborům extrahují původní kmeny baterií, které po staletí decimují lidstvo, z CT scanů vytvářejí dokonale realistické modely tváří a těl původních obyvatel i jejich vládců.

Výstava nadchne nejen milovníky historie, ale především rodiny se staršími dětmi – školáky, které díky ní nahlédnou originálním způsobem do minulosti.

Vstupenky a informace na www.mumiesveta.cz

Tématu se věnuje také článek MUMIE SVĚTA V PRAZE.

Text: Květa Havelková, foto: www.jvsgroup.cz