TANEC JAGUÁRA S MOTÝLEM V SRDCI

„Každá lidská bytost má uvnitř sebe tanečníka,” tvrdí Angličan Ya’Acov Darling Khan, zakladatel unikátní taneční metody Movement Medicine.

TANEC JAGUÁRA S MOTÝLEM V SRDCI

Movement Medicine je pohybová meditační praxe, která nás propojuje s moudrostí života v srdci a s radostí z vědění, kdo jsem já.

Ya’Acove, jak k vám do života přišel tanec? Přeci jen to není u mužů tak standardní?

Když mi bylo 22 let, zažil jsem záblesk osvícení. Najednou jsem začal v životě vnímat věci, které byly pro mě skutečně důležité, a začal jsem vyhledávat ty správné lidi, kteří by mi vysvětlili, co jsem potřeboval slyšet. O tanec jsem se tehdy vůbec nezajímal. Bylo mi to na hony vzdálené. Pak mě vzal kamarád na workshop o šamanismu a kreativitě. Byl také o tanci, ale tu poznámku jsem úplně ignoroval. Bylo to v roce 1988. Místnost byla plná lidí tančících lidí a já si říkal: „Co tady k čertu dělám?” Teprve v ten moment mi došlo, že to bude hlavně o tanci. Úplně mě to vyděsilo!

Po chvíli přišla do místnosti Gabrielle Roth (zakladatelka taneční metody 5 Rytmů – pozn. red.) a udělala něco, co mi okamžitě
dávalo smysl. Nemluvila totiž k mojí části, která se tolik bála. Mluvila k části, která toužila po dobrodružství, zvědavosti, fascinaci, prozkoumávání. A vedla mou pozornost od úvah, co se bude dít, přímo do prožívání zkušeností – skrze pohyb. Vše trvalo asi 20 minut. A já jsem přesně věděl, že to je ONO: „Jsem doma.”

Už za dvacet minut? Neskutečné!

Ano, ihned jsem poznal, že mám mnohem větší přístup ke svému fyzickému vědění, intuici, a že všechno mé šamanské snění získalo kořeny, doslova se zakořenilo v těle. „Můžu žít na této Zemi! Mám tělo!” Gabrielle mi velmi rychle ukázala, jak objevit tu část mé osobnosti, která už byla téměř svobodná. Vůbec mi v tom momentě nepřišlo na mysl, že takto běžně netančíme. Jsme totiž civilizovaní a kontrolujeme své emoce. Odpojili jsme se od toho kouzelného vesmíru v nás. Tehdy jsem se do něj dokázal velmi rychle díky Gabrielle dostat. A do půl roku jsem už tanec učil!

To vás muselo opravdu pohltit?

Ano. Tehdy nebylo žádné jiné vzdělávání o vědomém tanci. Já a moje žena Susannah jsme byli tak nadšení, že jsme začali šířit tanec 5 Rytmů všude možně, včetně České republiky. Spolupracovali jsme tady s Idou Kelarovou. Je báječná.

Vy už ale neučíte 5 Rytmů, ale vlastní metodu Movement Medicine. Kdy přišla ta změna?

Po 18 letech, kdy jsme s Gabriellou provedli vědomým tancem tisíce a tisíce lidí. (Více se o tom rozepisuju v mé nové knize). Movement Medicine je dočasně, praktický šamanismu vtělený do těla. Vzali jsme se ženou zkušenosti za posledních třicet let společné práce. Čerpali jsme od domorodých indiánů, z psychoterapie, neurovědy. Movement Medicine je pohledem směrem
k vaší tělesné inteligenci tak, aby tělo, mysl a srdce začaly pracovat společně.

Movement Medicine je o tom, jak se zde prožíváme jakožto nedílná součást inteligence života. Jako živočišný druh jsme už od průmyslové revoluce tento dar začali zapomínat. Od té doby si myslíme, že můžeme ovládat přírodu. Ve skutečnosti nás síla přírody daleko převyšuje.
Šamanismus je úzce navázaný na místní tradice a kulturu. Šaman z Amazonie vám sice může pomoci, ale nemusí plně pochopit kořeny. V západním světě je to například pocit, že nikdy nemáme dostatek. A tento pocit vychází z toho, že jsme ztratili spojení
s naším tělem a s inteligencí uvnitř nás.

Celý rozhovor s Ya’Acovem Darling Khanem si můžete přečíst v čísle 5/2018.

Text: Barbora Pečová, foto: Nakladatelství Maitrea