UMĚNÍ JE TANTRA. A TANTRA JE MEDITACE

Rozhovor s umělcem Ernestem Garcíou Peňou – jedním z nejvýznamnějších malířů Latinské Ameriky

UMĚNÍ JE TANTRA. A TANTRA JE MEDITACE

KDYŽ JSEM SE POPRVÉ, VÍCE NEŽ PŘED DVACETI LETY, SETKALA S MALÍŘEM ERNESTEM GARCÍEM PEŇOU, UŽ JSEM ZNALA JEHO RENOMÉ A VĚDĚLA JSEM, ŽE PATŘÍ MEZI NEJVYŠŠÍ ŠPIČKU KUBÁNSKÝCH UMĚLCŮ. O TO VÍCE MNE UCHVÁTILA JEHO NEOBYČEJNÁ SKROMNOST, SRDEČNOST A DOSLOVA PROSTOTA, S JAKOU MNE VE SVÉM ATELIÉRU PŘIVÍTAL. ZE ZDÍ CELÉHO JEHO KRÁSNÉHO DOMU SE NA MNE PŘITOM DÍVALY OBRAZY, Z NICHŽ SE MI TAJIL DECH A KTERÝMI JSEM BYLA OKOUZLENÁ.

Náhle jsem ztratila všechnu odvahu ukázat mu své práce a požádat ho, zda by se mohl stát jedním z mých učitelů. Ale stalo se. Učení se malování u Mistra a sdílení názorů vyústilo v inspirativní a dlouholeté přátelství, o což bych se s vámi, čtenáři Nového Fénixe, také ráda podělila. Posuďte sami.

Co tě přivedlo k malování?
Vášeň. Od základní školy jsem velmi rád kreslil. Kreslil jsem stále a kdekoliv: na kartonech, papírech, v parku, na chodnících a ulicích. Ve třinácti letech, v roce 1962, jsem začal studovat Školu pro učitele výtvarného umění. Účastnil jsem se přednášek, které se realizovaly po celé Kubě, a díky tomu jsem se dostal do Havany, kam se nás sjelo více dětí různých věkových kategorií a z různých lokalit. V letech 1965 až 1970 jsem již studoval na Národní umělecké škole a poté během 1982 až 1987 na Vysokém institutu umění. Malování tedy u mne začalo jako činnost, kterou dělají všechny děti. Jenom někteří z nás toho nenechají a začnou to brát vážněji. Dělalo mě to šťastným, začal jsem si uvědomovat, že je to dar a rád jsem ho sdílel s ostatními – pro jejich pocity i pro jejich obdiv.

PŘEDPLAŤTE SI ČASOPIS NOVÝ FÉNIX ZDE.

TVOŘTE SPOLEČNĚ S NÁMI PROSTOR PRO INSPIRACI NA CESTĚ ŽIVOTEM.

Byl jsi tedy rozhodnutý stát se malířem, nebo tě tím vlastně život překvapil?
No, asi obojí. Překvapení pro mne bylo, že jako dítě pocházející z chudé rodiny, z malého venkovského městečka, navíc předurčené stát se holičem jako můj otec, jsem dostal možnost zúčastnit se přijímacích zkoušek ke studiu na umělecké škole v Havaně s myšlenkou a cílem být učitelem výtvarného umění. Vědomé rozhodnutí stát se malířem následovalo hned poté, co jsem absolvoval Národní uměleckou školu, kde jsem už také pracoval jako učitel. A právě tehdy jsem si uvědomil, že kromě výuky ve třídě chci vyznávat svá vlastní poselství lidem. A právě malování bude ten způsob, jak to naplnit.

PŘEČTĚTE SI CELÝ ROZHOVOR V ÚNOROVÉM ČÍSLE NOVÉHO FÉNIXE 2/2019, KDE NAVÍC NAJDETE KRÁSNÝ DÁREK V PODOBĚ HARMONIZAČNÍCH MANDAL.

Text: Eva Ova Hernandéz
Foto a malby: archív autora

Všechny další informace týkající se Ernesta Garcíi Peni a jeho umění vám poskytne Eva Ova Hernandéz na této e-mailové adrese: eva@eva-ova.cz anebo kontaktujte redakci na tel.: 773 337 230, e-mail: info@novyfenix.cz.

Obrazy okamžite k prodeji – viz seznam děl: ERNESTO GARCÍA PEŇA: SEZNAM DĚL K PRODEJI A CENÍK