Z METROPOLE NA SEVER, MYŠLENKAMI NA VÝCHOD

Na severu Čech přímo v centru Liberce již pět let existuje zenové centrum. V hektickém středu města je místo, kde lidé hledají odpovědi na otázky o smyslu své vlastní existence.

Z METROPOLE NA SEVER, MYŠLENKAMI NA VÝCHOD

Na severu Čech přímo v centru Liberce již pět let existuje zenové centrum. V hektickém středu města je místo, kde lidé hledají odpovědi na otázky o smyslu své vlastní existence . Nebo třeba jen meditují a hledají zklidnění .
Za vznikem centra stojí Jakub Kopecký, který ruch pražského velkoměsta vyměnil za poklidnější sever.

S PŘÁTELI JSTE ZALOŽIL ZENOVÉ CENTRUM, ALE PROČ ZROVNA V LIBERCI?

Milujeme okolní libereckou přírodu, všude hory a moc fajn lidi. Podle mne není v naší zemi hezčí místo než Liberecko. Když jsem to tu poprvé viděl, tak mě napadlo, že tady chci žít. Ten pocit, když stojím v kopcích a vidím tu nádheru, ten je neopakovatelný. Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale je tu nejčistší vzduch z celé republiky, dostatek vody a rozumné ceny nemovitostí. Liberecko je prostě hodně nedoceněné.

CO OD ZEN CENTRA MOHOU LIDÉ ČEKAT?

Vytvořili jsme skvělé místo, kde lidé mohou poznat sami sebe a vystoupit z horečky téhle doby. Pak se jim daří žít šťastnější, vědomější, spokojenější a smysluplnější život. V minulosti jsme přišli o jednu z nejdůležitějších složek života, a tou je spiritualita. Proto dnes tolik lidí cítí depresi a zmatení. My je při meditacích učíme, jak zklidnit mysl a opět se propojit se sebou a s tím co skutečně jsme. Je to velké dobrodružství.

CO PŘIVEDLO VÁS K MEDITACÍM?

Již ve čtrnácti letech jsem začínal se sebepoznáním formou jógy ….

 

Pokračování najdete v časopise Nový Fénix 2/2018. Objednávat můžete ZDE.

Rozhovor s Jakubem Kopeckým vedla Pavlína Stránská, foto: Pro KNL Radek Petrášek a archiv Jakuba Kopeckého

 

Jakub Kopecký
Staniční sestra na traumatologické a chirurgické ambulanci Krajské nemocnice Liberec. Kromě své práce v nemocnici se věnuje také výuce studentů záchranářů na Technické univerzitě v Liberci, vyučuje pěstouny po celé republice poskytování první pomoci malým dětem, založil s přáteli a provozuje jedno ze čtyř zenových center v ČR.
www.zenliberec.cz