Zázračný úklid

Jarní, velikonoční nebo prázdninový? Ne. Prostě zázračný. Změní vám život a i nastavení mysli.

Zázračný úklid

Už se vám někdy stalo, že jste uklízeli jako šílení, a přesto jste vzápětí zjistili, že ve vašem domově nebo na pracovišti je už zase nepořádek? V knize, která se stala bestsellerem, autorka Marie Kondo shrnula způsob, jak si uklidit ve svém okolí tak, že vám to navždy změní život a již se nevrátíte do starých kolejí. Metoda má i své jméno, jak jinak než ze jména samotné tvůrkyně.
Metoda KonMari je jednoduchý, chytrý a účinný způsob, jak nepořádek navždy zapudit. Začnete vyhazováním. Pak si svoje obydlí uspořádáte, důkladně, zcela a naráz. Pokud tuto strategii přijmete za svou, nepořádku už nikdy nepodlehnete a již se nevrátíte do starých kolejí. Tento přístup sice odporuje zažitým radám, ale všem, kdo zvládli úklid podle metody KonMari, se daří udržovat doma pořádek — s nečekaným výsledkem. To, že si dali domov do pořádku, pozitivně ovlivnilo všechny ostatní aspekty jejich života — včetně práce a rodiny. A slova autorky? „Úklidem a uspořádáním věcí se zabývám již od dětství a tak vím, že uklízení může i vám proměnit život. Nyní jako konzultantka dávám praktické a konkrétní rady těm, pro něž je uklízení těžké a těm, kteří uklízejí, ale zažívají návrat do starých kolejí. I těm, kteří chtějí uklízet, ale nevědí, odkud začít. Zásadní reorganizace domova vyvolá odpovídající měrou zásadní změny ve vašem životním stylu a ve vašem vnímání.

Co říkají mí klienti po zázračném úklidu:

  • Odešel jsem ze zaměstnání a začal jsem podnikat.
  • Naučila jsem se rozpoznat, co opravdu potřebuji a co nikoliv. A tak jsem se rozvedla. Jsem šťastnější.
  • S manželem vycházíme lépe.
  • Konečně se mi podařilo zhubnout.“

A jak tedy dosáhnout zázračného úklidu? Je to osvojení si správné techniky KonMari, která je návodem k získání správného nastavení mysli. To vám umožní nastolit pořádek a stát se pořádnými lidmi. Pořádek souvisí s mimořádně osobními hodnotami, tedy s tím, jak chce určitý člověk žít.

V Japonsku lidé věří, že čistota v našich pokojích a udržování toalety bez poskvrnky přináší štěstí. Podle feng-šuej nábytek a ozdobné předměty ožijí teprve tehdy, je-li domov v pořádku.

Ponechte si pouze věci, které promlouvají k vašemu srdci. Pak seberte odvahu a všechno ostatní vyhoďte. Tím, že to uděláte, přenastavíte svůj život a vkročíte do nového životního stylu.
Pokračování příště.

Celý článek si můžete přečíst v čísle 4/2018.

 

Úklid je více než jen úklid, říká Patricie, zpěvačka, textařka a zakladatelka projektu Vesna, www.patriciemusic.cz.

www.patriciemusic.cz

Asi se shodneme na tom, že chceme být v životě šťastní. Kdyby nám někdo dal facku nebo nás zbytečně otravoval, prostě odejdeme a budeme hledat někoho, kdo se na nás usměje nebo nás podpoří. Stejně tak věci kolem nás jsou energie, ať už ve formě vzpomínek, pocitů nebo zažitých vzorců. Máme na výběr, vybrat si to dobré, nebo nechávat si to špatné.

Marie Kondo věří, že si díky uklízení můžeme nechávat jen to, co opravdu chceme. Věřím, že ani pro ni není uklízení tou jedinou formou, ale možná právě díky této metodě naučila i lidi jako mě tenhle princip začít aplikovat nejen v úklidu, ale i životě.
Úklid je cesta k vašemu lepšímu já.

Celý článek si můžete přečíst v Novém Fénixu 4/2018.

 

Red: Po přečtení knížky autorka článku vyhodila deset pytlů s oblečením, které odvezla na dobročinný bazar, zbavila se dvou pytlů knih odevzdaných do antikvariátu, vyhodila několik kusů nábytku a přeorganizovala svůj byt tak, že se v něm cítí jako nový člověk.
Nejenže si našla novou práci, ale také si uvědomila, co jí přináší radost, a rozhodla se vše ostatní ze svého života „vyhazovat“.